Partnerzy portalu

Poznań: Wystawa "Michel Quarez. Plakaty" w Muzeum Narodowym w Poznaniu

  • PAP
  • 7 czerwca 2020 - 17:42
Ponad 100 plakatów, a także kilka drobnych druków oraz wybrane przez grafika szkicowniki znalazły się na wystawie "Michel Quarez. Plakaty" w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Ekspozycję można oglądać od niedzieli do końca sierpnia.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak podkreśliła rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu Aleksandra Sobocińska, Michel Quarez to wybitny światowy twórca plakatu charakteryzujący się prostolinijnością i humorem. Jak wskazała, artysta od 40. lat niezmiennie realizuje pragnienie zaintrygowania ludzi swoimi plakatowymi obrazami.

"Spojrzenie na zbiór plakatów pozwala dojrzeć w ich twórcy człowieka zaangażowanego społecznie, najczęściej w problemy ludzi z najbliższego otoczenia, ważne problemy współczesne, jak choćby walkę z AIDS, ale również radość wspólnego świętowania" - podkreśliła.

Sobocińska wskazała, że na wystawie zaprezentowanych zostało ponad 100 plakatów, a także kilka drobnych druków oraz wybrane przez grafika szkicowniki, które artysta nadesłał na prośbę Muzeum.

"Quarez pierwsze lata życia spędził poza Francją, początkowo w Syrii, potem w Algierii. Być może wspomnienia dzieciństwa - kolory i zapachy Bliskiego Wschodu i Afryki wywarły wypływ na postrzeganie i sprawiły, że po latach odnalazł miejsce dla siebie na przedmieściach Paryża, w wielokulturowym Saint-Denis. Artysta jest uważnym obserwatorem tamtejszych ulic, a widoczna na nich różnorodność znajduje odzwierciedlenie w jego pracach" - zaznaczyła Sobocińska.

Dodała, że na początku swojej artystycznej drogi zetknął się on także ze sztuką polską. "Podczas studiów w École des Beaux-Art de Bordeaux miał możliwość przygotowania wystawy najwybitniejszych polskich twórców plakatu. Zaraz po studiach odbył stypendium w pracowni Henryka Tomaszewskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1961 r. był pierwszym francuskim studentem" - wskazała.

Sobocińska zaznaczyła, że Quarez wielką wagę przywiązuje do relacji międzyludzkich i bardzo ważni są dla niego odbiorcy.

"Charakter artysty-społecznika nie pozwala mu zamknąć się wyłącznie w pracowni. Domaga się szerokiego odbioru i nie wystarczają mu pokazy na wystawach i w galeriach, kierowane najczęściej do konkretnej grupy społecznej. Mówi, że jego galerią jest ulica. W przypadku jego realizacji odbiorcami są najczęściej mieszkańcy paryskich przedmieść, którzy w bezpośredni sposób doświadczają pozytywnej energii czystych barw i jasnego przekazu, w którym obecna jest naturalna wielokulturowość" - podkreśliła.

Kuratorką wystawy "Michel Quarez. Plakaty" w Muzeum Narodowym w Poznaniu jest Anna Grabowska-Konwent, zaś za aranżację plastyczną odpowiadał Andrzej Okińczyc. Ekspozycję można będzie zwiedzać do 30 sierpnia.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!