Partnerzy portalu

Prace Anisha Kapoora tylko do niedzieli w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

  • PAP
  • 8 lutego 2023 - 16:42
Jeszcze tylko do niedzieli w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oglądać można cieszącą się dużym zainteresowaniem zwiedzających wystawę rzeźb indyjskiego twórcy mieszkającego w Londynie Anisha Kapoora. Czynna jest także wystawa Xawerego Deskura "Are you there? / Jesteś tu?".
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Wystawa rzeźb Kapoora w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (CRP) jest pierwszym w Polsce pokazem jednego z wybitnych mistrzów współczesnej rzeźby" - powiedziała PAP Agnieszka Filipowska z CRP. Artysta sam zaproponował prace, które chciał pokazać w przestrzeni orońskiej placówki. Dzieła pochodzą z lat 1997-2018. W Muzeum Rzeźby Współczesnej prezentowanych jest dziewięć kamiennych rzeźb. To potężne, opracowane rzeźbiarsko bloki kamienne z granitu, marmuru, wapienia oraz onyksu. Z kolei prace wykonane w materiałach miękkich i plastycznych - wosku i żywicach, można oglądać w Oranżerii.

W Orońsku prezentowana jest także wystawa Xawerego Deskura "Are you there? / Jesteś tu?". Filipowska podkreśliła, że to pierwsza w tym roku w Polsce wystawa sztuki współczesnej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. "Alexa to asystent głosowy zasilający głośniki Amazona, choć w praktyce wygląda jak gadające pudełko pomagające wykonywać proste operacje: sprawdzać czas, kalendarz lub czytać hasła z Wikipedii. Alexa pomaga także bohaterowi wystawy. Jest nim niewidomy muzyk, który zadaje Alexie pytania, deklamuje jej wiersze i śpiewa piosenki o miłości" - wyjaśniła pracownica CRP.

4 marca odbędzie się wernisaż wystawy "Haptyczny rezonans materii. Maria Papa Rostkowska" w stulecie urodzin artystki (1923-2008). "Zaprezentujemy dorobek twórczy kilku pokoleń rzeźbiarek. Zwiedzający zobaczą m.in. prace Magdaleny Abakanowicz, Magdaleny Więcek, Marii Pinińska-Bereś, Barbary Stańczak, Barbary Falender, Alicji Kwade, Martyny Pająk, Beaty Szczepaniak. Prace Iwony Demko będzie można dotykać, co jest zgodne z idea i tytułem wystawy" - przekazała Filipowska. Wystawa akcentuje szczególnie rolę zmysłu dotyku i haptyczność jako zjawisko. "Chcemy pokazać twórczość artystki i usytuować ją w kręgu, w którym dotychczas nie funkcjonowała" - dodała. Kuratorką wystawy jest Marta Smolińska. Wystawa potrwa do 4 czerwca br.

W Galerii Oranżeria 4 marca rozpocznie się wystawa rzeźby Hanny Nowickiej "Równoważnia". "W swoich realizacjach podejmuje refleksję nad przemijaniem i ewolucją" - informuje Filipowska.

Centrum Rzeźby Polskiej zajmuje teren dziewiętnastowiecznego majątku dworskiego, którego ostatnimi właścicielami była rodzina Józefa Brandta, wysiedlona w czasie II wojny światowej przez Niemców. W 1945 roku majątek przejął skarb państwa. W 1974 roku ośrodkowi nadano nazwę Centrum Rzeźby Polskiej. W 1992 r. wystawą "Nowoczesna rzeźba polska 1955-1991" zainaugurowano działalność Muzeum Rzeźby Współczesnej, które wraz z galeriami rozlokowanymi w parku prezentuje kilkanaście ekspozycji rocznie. Centrum jest obecnie miejscem spotkań artystów z różnych stron świata, gromadzi dzieła sztuki, realizuje program wystawienniczy i naukowo-badawczy, stanowi zaplecze dla pracy twórczej rzeźbiarzy.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!