Partnerzy portalu

Prawnicy oferują bezpłatną pomoc dla funkcjonariuszy służb zaangażowanych w obronę granic

  • PAP
  • 8 listopada 2021 - 19:11
Grupa adwokatów i radców prawnych z m.in. Warszawy i Krakowa oferuje bezpłatną pomoc prawną dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji i żołnierzy Wojska Polskiego zaangażowanych w obronę granic - przekazała w poniedziałek adwokat Monika Brzozowska–Pasieka.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Jesteśmy grupą profesjonalnych prawników: adwokatów i radców prawnych, których łączy troska o wolności i prawa obywateli, a także chęć niesienia pomocy prawnej każdemu, kto o taką pomoc prosi" - czytamy w przekazanej PAP informacji.

Jak poinformowała adwokat Monika Brzozowska-Pasieka, w obliczu ostatnich wydarzeń na polsko-białoruskiej granicy, grupa prawników zdecydowała, że niezależnie od dzielących ją różnic, chce pomagać obrońcom naszych granic, którzy wykonują swoje obowiązki zgodnie z przepisami prawa, dla dobra Rzeczypospolitej.

"Pragniemy nieść pomoc prawną dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, żołnierzy Wojska Polskiego i innych służb zaangażowanych w obronę granic RP, zarówno w zakresie spraw cywilnych (naruszenie ich dóbr osobistych), jak i spraw karnych, których obawiać się mogą w związku z pojawiającą się w mediach krytyką wykonywanych przez nich obowiązków" - podkreślono.

Zdaniem prawników żaden obrońca naszych granic nie powinien czuć się zagrożony. "Sparaliżowany strachem nie będzie bowiem dobrze wykonywał swej służby dla dobra naszego państwa" - uważają adwokaci i radcowie prawni. Działają pro publico bono, nie pobierając żadnego wynagrodzenia od funkcjonariuszy Straży Granicznej, żołnierzy Wojska Polskiego ani innych służb.

Proszą oni, aby na adres: pomocprawna@obroncy.org przesyłać wszelkie zgłoszenia dotyczące pomocy prawnej.

W akcji zdecydowali się wziąć udział adwokat Monika Brzozowska-Pasieka, adwokat Magdalena Mickiewicz, adwokat Barbara Kowalska-Czarnota, adwokat Adriana Gostępska, adwokat Joanna Modrzewska, adwokat Tomasz Strugalski, radca prawny Jerzy Pasieka, radca prawny Tomasz Złoch, adwokat Tomasz Budnikowski, adwokat Jakub Tamborski, adwokat Wiktor Niemiec, adwokat Paweł Szafraniec, adwokat Dariusz Szyndler, adwokat Kamil Bartko, adwokat Grzegorz Prigan, adwokat Judyta Garwacka-Polisiak, adwokat Aleksandra Piotrowska, adwokat Andrzej Koziołkiewicz, adwokat Paweł Falkowski oraz prawnik Przemek Pluta.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W ostatnim czasie dochodziło do prób siłowego wejścia na terytorium Polski przez cudzoziemców grupowanych przez białoruskie służby pod granicą, a także do prowokacji ze strony tych służb.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na odcinku granicy z Białorusią w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku ma powstać zapora.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!