Partnerzy portalu

Precz z narzędziem walki z rodziną

  • PAP
  • 8 sierpnia 2012 - 11:50 | Aktualizacja: 8 sierpnia 2012 - 11:51
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, Forum Kobiet Polskich oraz Związek Dużych Rodzin 3+ wystąpiły do premiera z prośbą o spotkanie nt. Konwencji Rady Europy ws. przemocy.

Według nich jest ona w wielu aspektach narzędziem walki z rodziną. W liście skierowanym do premiera Donalda Tuska, przedstawiciele organizacji prorodzinnych proszą o spotkanie konsultacyjne w związku z zapowiedziami podpisania Konwencji Rady Europy ws. zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Jak przypomnieli, premier wysłuchał opinii przedstawicielek Kongresu Kobiet Polskich, które popierają podpisanie i ratyfikowanie tej Konwencji. Podkreśli jednak, że jest to organizacja „zdominowana ideologią feministyczną”, a reprezentowane przez nią poglądy, „w wielu kwestiach są sprzeczne z oczekiwaniami i potrzebami większości kobiet w Polsce, które w małżeństwie i rodzinie widzą swoje bezpieczne miejsce, a nie źródło zagrożenia”.

„Pragniemy zatem przedstawić swoją opinię na temat Konwencji, która w wielu aspektach wcale nie dotyczy ani kobiet, ani przeciwdziałania przemocy wobec nich, ale staje się narzędziem walki z rodziną jako podstawową wspólnotą społeczną oraz macierzyństwem i ojcostwem” – czytamy w liście.

W opinii organizacji prorodzinnych, Konwencja „jest nasycona rażąco nieprecyzyjnymi i ideologicznymi sformułowaniami, godząc w zasady demokratycznego państwa prawnego i wartości określone w Konstytucji RP”.

Definicja rodziny zawarta w Konwencji – według autorów listu – „zagraża rodzinie i małżeństwu chronionym wprost przez art. 18 Konstytucji RP, ponieważ nakazuje uznawać dowolnie określone role i zachowania za wyznacznik płci, a w konsekwencji wymusza instytucjonalizację tzw. nowych form rodzinnych”.

Ponadto organizacje prorodzinne wyraziły przekonanie, że przyjęcie tego dokumentu przez Polskę związane będzie z „rezygnacją Polski z suwerennego prawa do decydowania o sprawach moralności i rodziny”. W ich ocenie polskie prawodawstwo ma dostateczne narzędzia, aby zwalczać przemoc wobec kobiet i przemoc domową, a oczekiwanym dokumentem nie jest Konwencja, ale program polityki prorodzinnej rządu.

Pod listem podpisali się przedstawiciele Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia (zrzeszającej 130 organizacji prorodzinnych), Forum Kobiet Polskich (zrzeszające 56 organizacji) oraz Związek Dużych Rodzin 3+.

<!-- pagebreak //-->

3 lipca, na spotkaniu z przedstawicielkami Kongresu Kobiet premier Donald Tusk zapowiedział podpisanie Konwencji w ciągu trzech tygodni.

Pod koniec lipca pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz informowała, że rząd po wakacjach zajmie się wnioskiem o podpisanie Konwencji RE ws. zapobiegania przemocy wobec kobiet, zaś do końca sierpnia trwają konsultacje w tej sprawie.

Na tle dyskusji o Konwencji doszło do sporu pomiędzy Kozłowską-Rajewicz, która uważa, że dokument należy jak najszybciej ratyfikować, a ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem, który widzi w nim „wyraz ideologii feministycznej”, służący „zwalczaniu tradycyjnej roli rodziny i promowaniu związków homoseksualnych”. Zdaniem ministra niektóre zapisy konwencji są sprzeczne z konstytucją.

W ostatnich tygodniach Konwencję skrytykowało m.in. Prezydium Episkopatu. Według biskupów dokument w definicji płci pomija naturalne różnice biologiczne pomiędzy kobietą i mężczyzną, niepokój hierarchów wzbudził też „obowiązek edukacji i promowania m.in. +niestereotypowych ról płci+, a więc homoseksualizmu i transseksualizmu”.

Konwencja Rady Europy ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji.

Nakłada na państwa strony takie obowiązki, jak: zapewnienie oficjalnej, działającej 24 godziny na dobę, infolinii dla ofiar przemocy oraz portalu z informacjami, a także odpowiedniej liczby schronisk oraz ośrodków wsparcia; przygotowanie procedur przesłuchań policyjnych chroniących przed wtórną wiktymizacją; monitorowanie, zbieranie danych na temat przestępstw z uwzględnieniem płci; prowadzenie akcji informacyjnych w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, w tym szkoleń i informacji dla chłopców i mężczyzn.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!