Partnerzy portalu

Premier: jeśli nie zwrócimy uwagi na kulturę, to nie stworzymy społeczeństwa, które będzie żyło pełną piersią

  • PAP
  • 29 maja 2021 - 17:14
Jeśli nie zwrócimy uwagi na kulturę, to nie stworzymy państwa, społeczeństwa, które będzie żyło pełną piersią, będzie rzeczywiście korzystało z tego, co najpiękniejsze w naszej kulturze, w naszej historii - powiedział w sobotę premier RP Mateusz Morawiecki podczas wręczenia nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Ludwice Ogorzelec.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Rzeźbiarka Ludwika Ogorzelec została podczas XI kongresu Polska Wielki Projekt laureatką nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jej twórczość i życiorys, w tym działalność antykomunistyczną, podczas gali wręczenia nagrody przedstawili m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, że tradycja i nowoczesność nie muszą się wcale wykluczać. "Jest to sprzeczność wymyślona. Myślę, że widać to w twórczości pani Ludwiki Ogorzelec" - powiedział premier.

Jak dodał - "Ta nowoczesność, która z tych różnych form krystalizacji przestrzeni przebija do nas i krzyczy, jednoczesne łączy w sobie linie historii i linie przeszłości i przyszłości. Łączy w sobie właśnie tradycję wielu nauk, wielu dziedzin a jednocześnie łączy je ze współczesnością - w jakimś sensie sięgając w przyszłość - łączy z kolejnymi pokoleniami" - powiedział Morawiecki.

Zwrócił uwagę, że laureatka w swojej twórczości używa wielu materiałów - drewna, metalu, materiałów naturalnych, ale także sztucznych - stworzonych przez człowieka. "Artystka potrafi łączyć ze sobą różne siły kultury i natury. Można powiedzieć łączy chaos z porządkiem, z ładem; wprowadza ten ład, poszukuje go - powiedział premier. Jak podkreślił - to coś absolutne wyjątkowego na rzeźbiarskim firmamencie.

Zaznaczył, że jako pierwsza na świecie rozpoczęła tworzyć z odwagą, co znalazło uznanie poza granicami kraju. Wspomniał, że jej dokonania na polu artystycznym zostały doceniona w takich krajach jak: Stany Zjednoczone, Japonia, Kanada, Australia, Francja, Włochy, Niemcy, Szwajcaria czy Szwecja. "Wreszcie zaczyna być doceniane także w Polsce" - powiedział premier Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów przypomniał, że Ludwika Ogorzelec jest osobą, która walczyła o wolną Polskę. "Jako ośmioklasistka zaprotestowała przeciwko świętowaniu akademii szkolnej z okazji 50. rocznicy rewolucji październikowej, a więc była zadziorna, niepokorna i to jej zostało. Potem, w latach 80. działała w Solidarności Walczącej, a następnie w 1985 roku wyjechała, jako łączniczka do Francji" - wspomniał premier.

Premier nawiązał także do tegorocznego hasła Kongresu "XXI wiek - bezpieczeństwo i kultura". Przywołał słowa patrona nagrody prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który mówił, że nie możemy poprzestać tylko na walce o polską rację stanu, bo jeżeli będziemy koncentrowali się tylko na niej, a nie zwrócimy uwagi na kulturę, to będzie to dalece niewystarczające, nie stworzymy tego państwa, społeczeństwa, które będzie żyło pełną piersią, będzie rzeczywiście korzystało z tego, co najpiękniejsze w naszej kulturze, w naszej historii, tego, co w nietypowy sposób tak pięknie łączy naszą tegoroczną laureatkę z laureatami z poprzednich lat" - powiedział premier Morawiecki.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!