Partnerzy portalu

Premier o projekcie ustawy prawo komunikacji elektronicznej: wierzę, że wypracujemy optymalne rozwiązanie

  • PAP
  • 6 lutego 2023 - 13:05
Wierzę, że wypracujemy optymalne rozwiązanie, dla jak największej liczby obywateli, nie ingerując w modele operacyjne i biznesowe nadawców - mówił premier Mateusz Morawiecki o propozycji zawartej w projekcie ustawy prawo komunikacji elektronicznej, aby na 5 pierwszych kanałach znalazły się programy TVP.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W poniedziałek szef rządu wziął udział w konferencji prasowej w Bobrownikach w woj. śląskim. Premier pytany był o projekt ustawy prawo komunikacji elektronicznej. Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii przyjęła w poniedziałek wniosek o wysłuchanie publiczne ws. ustawy prawo komunikacji elektronicznej i przepisów ją wprowadzających, które odbędzie się 6 marca o godz. 12 w Sejmie.

"Po to są i muszą być przeprowadzane konsultacje społeczne i konsultacje z branżą w przypadku każdej ustawy, także tej, aby móc zapewnić dostęp do informacji, do telewizji dla wszystkich Polaków, a z drugiej strony, żeby nie naruszać przyzwyczajeń i interesów, które powinny być słusznie chronione" - powiedział premier. "Wierzę, że w wyniku konsultacji odbywających się w ciągu najbliższych tygodni, będziemy wstanie wypracować optymalny model, najlepsze rozwiązanie, które będzie akceptowalne dla jak największej liczby Polaków, obywateli, możliwie dla wszystkich. A z drugiej strony - nie będzie ingerujące w modele operacyjne i biznesowe poszczególnych nadawców" - dodał.

Projekt dotyczy wdrożenia do krajowego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 ustanawiającej europejski kodeks łączności elektronicznej. Wdrożenie europejskiego kodeksu łączności elektronicznej w Polsce następuje poprzez przyjęcie nowej ustawy merytorycznej prawo komunikacji elektronicznej, zastępującej ustawę prawo telekomunikacyjne oraz odrębnej ustawy zawierającej przepisy wprowadzające, która obejmuje swoim zakresem kilkadziesiąt zmian w innych ustawach.

Jedną ze zmienionych ustaw ma być ustawa o radiofonii i telewizji. w proponowanych przepisach ustala się kolejność kanałów programów telewizyjnych na pilocie, tak, że na pięciu pierwszych miejscach znalazłyby się kanały Telewizji Publicznej. Inny artykuł mówi, że KRRiT w drodze rozporządzenia ma ułożyć listę 30 programów objętych obowiązkiem transmisji (tzw. zasadą must carry must offer) poza programami TVP.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!