Partnerzy portalu

Prezes Lux Med: wierzę, że wypowiedź premiera na temat prywatnego sektora była nieporozumieniem

  • PAP
  • 26 marca 2021 - 16:34
Wierzę, że czwartkowa wypowiedź premiera na temat prywatnego sektora opieki zdrowotnej była nieporozumieniem i dalej będziemy współpracować dla dobra pacjentów - napisała na Twitterze prezes Grupy Lux Med, Anna Rulkiewicz po spotkaniu w piątek z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Bardzo dziękuję ministrowi Niedzielskiemu za spotkanie. Dziękuję za docenienie roli sektora prywatnego w walce z pandemią. Przekażę te słowa personelowi medycznemu. Wierzę, że wczorajsza wypowiedź premiera była nieporozumieniem i dalej będziemy współpracować dla dobra pacjentów" - napisała na swoim profilu społecznościowym Rulkiewicz.

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki w czwartek stwierdził, że "prywatna opieka nie angażuje się w ratowanie zdrowia i życia pacjentów z COVID-19".

Jak wyjaśnił, "nie jest to zapowiedź nacjonalizacji", ale "przypomnienie planu PO wobec służby zdrowia".

"Ten plan zakładał daleko idącą komercjalizację i prywatyzację. A teraz wszystkich obywateli warto poprosić o zastanowienie się, jak wyglądałaby walka z COVID-19, gdyby znaczna część albo większość służby zdrowia właśnie znajdowała się poza domeną państwową? Widzimy już, że nawet w niektórych przypadkach, kiedy mogła pomoc być udzielana, tej pomocy nie udzielano m.in. dlatego, że inne są priorytety, w inny sposób patrzy służba zdrowia prywatna na powszechny problem, jakim jest epidemia, a w inny sposób patrzą na to jednostki państwowe, publiczne i oczywiście również samorządowe" - stwierdził.

Zaznaczył, że "to nie jest tak, że na wszystkich tych poziomach nie są popełniane błędy". "Oczywiście, że są błędy, potknięcia. Należy za nie przeprosić, ale pamiętajmy, jaki był plan PO wobec służby zdrowia" - powiedział premier w czwartek.

Minister zdrowia zapytany w piątek o to, czy podziela zdanie premiera, że prywatny sektor ochrony zdrowia nie zdał egzaminu w epidemii, zaznaczył, że doszło do pewnej nadinterpretacji wypowiedzi premiera.

"Intencją wypowiedzi pana premiera było pokazanie, że model prywatyzacji całego systemu opieki zdrowotnej i braku takiego centralnego mechanizmu koordynacyjnego bardzo utrudniłby postępowanie w sytuacji kryzysowej" - wyjaśnił.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!