Partnerzy portalu

Prezydencka Rada ds. Środowiska dyskutowała o pakiecie Fit for 55

  • PAP
  • 29 października 2021 - 15:46
Prezydencka Rada ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych dyskutowała w piątek o pakiecie Fit for 55. Wierzę, że polskie stanowisko wobec pakietu będzie wyważone, uzgodnione przez ośrodki decyzyjne w Polsce i skonsultowane społecznie - mówił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Ogłoszony w lipcu przez Komisję Europejską pakiet pod nazwą Fit for 55 ("Gotowi na 55 procent") to zestaw propozycji legislacyjnych służących dostosowaniu unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. w perspektywie roku 2030 r., wobec poziomu z roku 1990. Pakiet ma być narzędziem Zielonego Ładu zmierzającego do neutralności klimatycznej UE w roku 2050.

"Złożoność tego obszaru i bardzo szeroki zakres powoduje, że dzisiejsza dyskusja była potrzebna. Jednocześnie jest wielkie wyzwanie i wielka odpowiedzialność strony rządowej dotycząca negocjacji poszczególnych elementów unijnej polityki klimatycznej, które aktualnie trwają. To będzie dotyczyć i konkurencyjności polskiej gospodarki i polskiego sektora wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, spraw związanych z rolnictwem, z transportem. Wyzwań jest bardzo wiele. Jednocześnie w tym zmianach trzeba upatrywać pewnej szansy" - mówił kierujący Radą prezydencki doradca Paweł Sałek.

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska wyraził zadowolenie, że prezydencka Rada włącza się w dyskusję nt. polityki klimatycznej UE. Ocenił, że zaproponowany przez KE pakiet to szansa na modernizację i rozwój europejskich gospodarek, ale i trudne wyzwanie, szczególnie dla Polski, która w miksie energetycznym ma znaczny udział energii produkowanej z paliw kopalnych.

"Chcielibyśmy, aby zarówno Polska gospodarka, ale także wszystkie gospodarki europejskie dzięki realizacji pakietu, podniosła swoją konkurencyjność na rynkach światowych. Stąd też polski głos z pewnością będzie głosem rozsądku, głosem, który pozwoli całej UE uzyskać konsensus związany z procesem transformacji, dochodzenia do obniżenia emisyjności, ale - co bardzo ważne - zachowania konkurencyjność. My nie możemy zgadzać się na postulaty, które zaszkodzą społeczeństwom, pojedynczym obywatelom, ale także obniżą konkurencyjność" - powiedział wiceminister.

Wyraził przekonanie, że ta debata z udziałem ważnych ośrodków administracji centralnej, w tym Kancelarii Prezydenta będzie kontynuowana i nasze stanowisko reprezentowane na forum UE będzie stanowiskiem wyważonym, uzgodnionym przez ośrodki decyzyjne w Polsce i skonsultowanym społecznie" - dodał.

Zdaniem Zyski "są szanse", by Polska spełniła cele zapisane w Fit for 55, ale - zastrzegł - pod pewnymi warunkami. "Maksymalizacja obciążeń gospodarstw domowych może doprowadzić - i to nie tylko w Polsce, ale w skali całej UE - do braku akceptacji po stronie społecznej, do sprzeciwów społecznych" - podkreślił.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!