Partner portalu

Prezydent odbierze przyznane w PRL-u ordery

Lista 80 osób, które niegodnie otrzymały Order Virtuti Militari w okresie PRL czeka na rozpatrzenie przez prezydenta.

W Kancelarii Prezydenta na rozpatrzenie czeka lista 80 osób, które niegodnie otrzymały Order Virtuti Militari w okresie PRL - pisze wtorkowy "Nasz Dziennik".

"Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który posiada stosowną dokumentację, już wiele lat temu opracował listę osób, które powinny zostać pozbawione Orderu Virtuti Militari. Niedawno ją uzupełnił. - Wykonaliśmy pracę polegającą na przygotowaniu Kancelarii Prezydenta wykazu kawalerów Orderu Virtuti Militari, którzy są w naszym przekonaniu tego odznaczenia niegodni - mówi szef Jan Józef Kasprzak, p.o. szef UdsKiOR" - czytamy w artykule.

"Są dokumenty świadczące o tym, że Virtuti Militari zostało przyznane za utrwalanie władzy ludowej" - zaznacza rozmówca "Naszego Dziennika" i dodaje, że lista ta została "znacząco zaktualizowana" i obecnie jest na niej 80 nazwisk osób żyjących.

"Nasz Dziennik" informuje, że Kancelaria Prezydenta, pytana w ubiegłym roku o tę kwestię, odpowiedziała, że "sprawa pozbawienia Orderów Virtuti Militari nadanych przez władze PRL lub też przyjęcie innego rozwiązania tej kwestii jest zagadnieniem trudnym, wymagającym wypracowania jednego stanowiska".

KOMENTARZE4

  • czekajacy na....... 2017-08-22 14:53:14
    Jemu się też weźmiemy za dupe i to już niedługo a również jego kolesiom skazanym i ułaskawianym kryminalistom
  • bono 2017-08-22 10:58:13
    Do ratio: Przyjacielu, odzyskiwanie godności wymaga naprawienia wielu rzeczy. W tym również przywrócenia rangi odznaczeniom. Nie ma rangi odznaczenie dane bohaterom oraz zdrajcom i sprzedawczykom. Trzeba było zrobić to dawno temu. W Lublinie po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku rozebrano cerkiew... zbudowaną w najważniejszym punkcie miasta, za cara na znak dominacji Rosyjskiej nad podbitym narodem. Nikt nie był przy tym ultrakatolikiem, ani wrogiem prawosławia. Tak wyglądała derusyfikacja. I tak powinna była wyglądać teraz dekomunizacja i desowietyzacja. A tytuły naukowe to nie to samo co ordery nadawane za utrzymywanie narodu w niewoli. Twój głos to wynik braku jednoznacznego potępienia przez 27 lat komunizmu. To brak desowietyzacji głów niektórych nie chcących widzieć prawdy lub walczących z prawdą słabych ludzi.  rozwiń
  • Mer 2017-08-22 10:49:01
    jesli walczyli o Polskę to OK, ale jesli dostali za zasługi w zabijaniu niewinnych to wykopać z hukiem!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!