Partnerzy portalu

Prezydent przyjął do wiadomości skład rządu

- Prezydent Bronisław Komorowski przyjął do wiadomości skład nowego rządu - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek po zakończeniu czwartkowego spotkania Bronisława Komorowskiego z desygnowaną na premiera Ewą Kopacz.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

 *** AKTUALIZACJA **

Skład nowego gabinetu Ewa Kopacz ma przedstawić opinii publicznej w piątek o godz. 10.

Trzaska-Wieczorek zaznaczyła, że zachowany jest kalendarz nadchodzących wydarzeń zakładający, że w poniedziałek 22 września o godz. 10 w Pałacu Prezydenckim nastąpi powołanie nowej Rady Ministrów. Z kolei 1 października - dodała - prezydent będzie chciał być obecny podczas wygłaszania przez premier Kopacz expose w Sejmie.

Pytana, czy prezydent miał wątpliwości co do którejś z kandydatur na ministrów, Trzaska-Wieczorek odparła: "Cały skład Rady Ministrów poznacie państwo jutro podczas konferencji przyszłej pani premier".

Podkreśliła, że "prezydent jest zaniepokojonym tym, że zanim jeszcze przedstawiono skład nowej Rady Ministrów, już pojawiły się pewne słowa krytyki pod jej adresem".

 Czytaj też: Kto pojawi się w nowym rządzie?

"W związku z tym prezydent apeluje do sił politycznych o to, żeby zachować ten dobry obyczaj i dać jednak te sto dni nowemu rządowi na to, żeby mógł zacząć wdrażać program" - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego.

Jak zaznaczyła, prezydent spotykał się w ostatnim czasie z Kopacz kilkakrotnie i w czasie tych spotkań Bronisław Komorowski i przyszła premier rozmawiali o sprawach istotnych dla Polski, obecnej sytuacji politycznej na Wschodzie, o bezpieczeństwie, obronności, a także o polityce rodzinnej.

"Te tematy i koncepcje były także przedmiotem dzisiejszego spotkania. Prezydent przyjął do wiadomości ten skład gabinetu, który przedstawiła marszałek Sejmu i przyszła premier" - powiedziała Trzaska-Wieczorek. Dopytywana, stwierdziła, że atmosfera spotkania była "na pewno konstruktywna i (była to atmosfera) owocnych rozmów".

---- WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ----

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński, minister sprawiedliwości Marek Biernacki i szef MAC Rafał Trzaskowski - to kolejni członkowie odchodzącego rządu, z którymi rozmawiała w czwartek desygnowana na premiera Ewa Kopacz.

Trzaskowski nie chciał odpowiadać na pytania dziennikarzy o swoją przyszłość w nowym rządzie Ewy Kopacz. "W czwartek (o składzie rządu) dowie się prezydent, a wszyscy dowiedzą się w piątek. Ja nic nie powiem, bo to byłby szczyt kabotyństwa i brak szacunku dla pana prezydenta" - zaznaczył minister.

Pytany, czy jest gotowy do dalszej pracy w rządzie Kopacz, Trzaskowski powiedział: "Jestem gotów zawsze pracować dla tak dobrej pani premier".

Trzaskowski - jak wynika z informacji ze źródeł PAP we władzach PO - miałby zostać w MSZ ministrem ds. europejskich, zastępując Piotra Serafina, który odchodzi z Donaldem Tuskiem do Brukseli. Możliwe jest jednak, że pozostanie na swym dotychczasowym stanowisku.

Biernacki powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że rozmawiał z Kopacz o planach resortu sprawiedliwości i ofensywie legislacyjnej. Pytany, czy chce pozostać w rządzie Kopacz, powiedział: "To jest już rozmowa między mną, a panią Kopacz". Zadeklarował jednocześnie, że zrobi wszystko, aby Platforma była ugrupowaniem bardzo spójnym, silnym i żeby wygrała następne wybory parlamentarne w 2015 roku.

Również Karpiński powiedział dziennikarzom, że rozmowa dotyczyła dokonań ministerstwa skarbu i priorytetów na najbliższy okres. "Mogę powiedzieć jedynie, że praca dla Rzeczypospolitej, rozwijającej się dumnej, bez względu na moją rolę, jest dla mnie wielkim zaszczytem".

Kopacz w czwartek prowadzi drugą turę rozmów z dotychczasowymi ministrami na temat pracy ich resortów.

Marszałek spotkała się także z pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania Małgorzatą Fuszarą, która po wyjściu nie rozmawiała z dziennikarzami.

W gabinecie urzędującej jeszcze w Sejmie przyszłej premier, byli wcześniej w czwartek: minister rolnictwa Marek Sawicki, szef MSZ Radosław Sikorski, wicemarszałek Cezary Grabarczyk, minister środowiska Maciej Grabowski oraz szef MON Tomasz Siemoniak.

Skład rządu Kopacz ma przedstawić w piątek rano; w czwartek wieczorem pozna go prezydent Bronisław Komorowski. Nowy rząd ma być powołany 22 września. 1 października premier ma wygłosić w Sejmie expose

---- WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ----

 Marszałek Sejmu, desygnowana na premiera Ewa Kopacz kontynuowała we wtorek konsultacje związane z powstaniem nowego rządu. Spotkała się m.in. z szefem KPRM Jackiem Cichockim, ministrem sportu Andrzejem Biernatem oraz sekretarzem stanu w KPRM Pawłem Grasiem.

Graś powiedział dziennikarzom, że rozmowa z Kopacz dotyczyła m.in. funkcjonowania przyszłego rządu.

Pytany, czy otrzymał propozycję wejścia do rządu Ewy Kopacz, Graś powiedział: "O tym kto będzie tworzył zespół, który będzie współpracował z przyszłą panią premier, poinformuje osobiście Ewa Kopacz, zgodnie z tym co sama zapowiedziała - najpierw prezydenta, a potem, za państwa pośrednictwem, opinię publiczną". "Do tego czasu wszystkie nazwiska zostają tajemnicą, to wszystko co miałem do powiedzenia" - dodał Graś.

Według doniesień medialnych jest rozważana kandydatura Grasia na stanowisko ministra obrony narodowej. Jednak według źródeł PAP z kancelarii premiera, nie ma takiego tematu.

Biernat po spotkaniu powiedział jedynie, że wszystkie decyzje w sprawie nowego rządu będzie podejmować Ewa Kopacz.

Z kolei Cichocki po spotkaniu nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. Z dotychczasową pracą w rządzie - według źródeł PAP w PO - ma pożegnać się minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Według polityków PO możliwym wariantem jest, że zastąpi go właśnie obecny szef kancelarii premiera, który kierował już resortem spraw wewnętrznych w latach 2011-2013.

Kopacz kolejny raz spotkała się też z wicemarszałkiem Sejmu Cezarym Grabarczykiem (PO).

 ----------------------------

Desygnowana na premiera Ewa Kopacz oświadczyła, że przyszły gabinet będzie "dobrym rządem". Dodała, że stoi teraz przed "najtrudniejszym zadaniem" przekonania do nowego rządu milionów Polek i Polaków.

Tuż po desygnacji Kopacz podziękowała prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu za zaufanie, jakim obdarzył ją powierzając jej misję sformułowania nowego rządu.

"To będzie dobry rząd" - zapewniła. "Najtrudniejsze zadanie przede mną to przede wszystkim przekonać do tego nowego rządu miliony Polek i Polaków" - dodała Kopacz.

Po powrocie ze spotkania z prezydentem w Belwederze Kopacz była pytana przez dziennikarzy w Sejmie, czy do końca tygodnia będzie znany skład rządu. Odpowiedział, że: "być może szybciej".

------------------------------

Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się kolejne spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z desygnowaną na premiera Ewą Kopacz ws. nowego rządu; tematem będą m.in. kwestie dotyczące składu nowego gabinetu.

"Kontynuowano rozmowy, których głównych punktem były oczywiście kwestie bezpieczeństwa i obronności naszego kraju w kontekście sytuacji za naszą wschodnią granicą" - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek po zakończeniu poniedziałkowego spotkania prezydenta z Ewą Kopacz. Komorowski desygnował w poniedziałek Kopacz na premiera.

Trzaska-Wieczorek dodała, że jest sprawą naturalną, iż prezydent rozmawiał z Kopacz, zarówno o personaliach, jak i o koncepcjach tworzenia przyszłej Rady Ministrów. "Te rozmowy będą kontynuowane i w tym tygodniu jeszcze prezydent będzie się spotykał z Ewą Kopacz już desygnowaną na premiera" - zapowiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego.

--- ---------------------------

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała w poniedziałek, że wszystko wskazuje na to, iż sejmowe expose premier Ewy Kopacz odbędzie się na dodatkowym posiedzeniu Sejmu, 27 września.

"Z tego, co wiem, (expose) będzie 27 września, ale tak naprawdę cały kalendarz dokładnie będzie przedstawiony po dzisiejszym dniu, po wizycie Ewy Kopacz u prezydenta Bronisława Komorowskiego. Kopacz dzisiaj dostaje powołanie (na stanowisko premiera), ma czas na stworzenie rządu, ale wszystko wskazuje na to, że 27 września byłoby dodatkowe posiedzenie Sejmu i (wtedy) mogłoby być expose nowej pani premier" - powiedziała Kidawa-Błońska w poniedziałek dziennikarzom w Sejmie.

Pytana, czy zmiany w nowym rządzie będą duże, Kidawa-Błońska powiedziała: "Na pewno będzie to autorski rząd Ewy Kopacz, ma mało czasu, to jest rok i przez ten rok musi pokazać, że potrafi dobrze zarządzać Polską, że ma wizję państwa. Na pewno wykorzysta wielu doświadczonych polityków Platformy".

Podkreśliła też, że sama Kopacz jest doświadczonym politykiem i poradzi sobie na stanowisku szefa rządu.

W Belwederze odbyła się w poniedziałek rozmowa prezydenta z Kopacz. Po spotkaniu, Komorowski powierzył Kopacz misję tworzenia rządu.

---------------------------

Prezydent Bronisław Komorowski powierzył Ewie Kopacz misję tworzenia rządu. Wcześniej prezydent spotkał się z Kopacz w Belwederze. Nowy gabinet ma zostać powołany 22 września.

Prezydent powiedział po desygnowaniu Ewy Kopacz na szefa rządu, że to trudny czas i trudne zadanie, ale jest pewny, że dotychczasowa marszałek Sejmu poradzi sobie z nim.
 
Bronisław Komorowski przyjął dymisję rządu Donalda Tuska 11 września. Zgodnie z konstytucją od tego momentu są dwa tygodnie na powołanie nowego gabinetu; po powołaniu nowy prezes Rady Ministrów ma 14 dni na wygłoszenie expose i uzyskanie wotum zaufania w Sejmie.

--- WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ---

- Po spotkaniu, które odbędzie się w poniedziałek w Belwederze Prezydent Bronisław Komorowski ma powierzyć marszałek Sejmu Ewie Kopacz misję tworzenia rządu - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. 

Spotkanie jest kontynuacją piątkowej rozmowy pana prezydenta z marszałek Sejmu Ewą Kopacz, kandydatką koalicji większościowej na premiera. Po spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 12 w Belwederze, pani marszałek ma zostać powierzona misja tworzenia rządu" - podkreśliła Trzaska-Wieczorek.

Jak dodała, "dominantą tematyczną obu spotkań są sprawy obronności i bezpieczeństwa Polski w związku z sytuacją za naszą wschodnią granicą".

Rozmowa Bronisława Komorowskiego z Ewą Kopacz będzie dotyczyła także kwestii personalnych nowego rządu, choć - Kancelaria Prezydenta - wielokrotnie zaznaczała, że Komorowski chce poznać koncepcje i perspektywy gabinetu, który ma być utworzony. Na razie nieznane pozostają nazwiska przyszłych ministrów. Kopacz zapowiedziała po spotkaniu z Komorowskim, że prezydent pozna je pierwszy.  W poprzednim tygodniu Ewa Kopacz prowadziła konsultacje w tej sprawie. W jej sejmowym gabinecie pojawili się między innymi Cezary Grabarczyk, Radosław Sikorski i Bartłomiej Sienkiewicz.

Czytaj też:  Gronkiewicz-Waltz popiera kandydaturę Ewy Kopacz na premiera

Kancelaria Prezydenta zapowiedziała, że powołanie nowego rządu ma nastąpić 22 września przed wylotem prezydenta na 69. sesję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Powrót Komorowskiego do kraju planowany jest na 25 września. Prezydent RP co roku uczestniczy w spotkaniu w Nowym Jorku, zabierając głos na tym międzynarodowym forum.

Prezydent przyjął dymisję rządu Donalda Tuska 11 września. Zgodnie z konstytucją od tego momentu są dwa tygodnie na powołanie nowego gabinetu; po powołaniu nowy prezes Rady Ministrów ma 14 dni na wygłoszenie expose i uzyskanie wotum zaufania w Sejmie.

Kopacz zapowiedziała, że chciałaby wygłosić expose po 26 września na dodatkowym posiedzeniu Sejmu i uzyskać wotum zaufania dla rządu. Podczas planowanego posiedzenia Sejmu (24-26 września) prezydent będzie przebywał z wizytą w Nowym Jorku. Kopacz mówiła, że chciałaby, aby jej expose wysłuchał także Bronisław Komorowski.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że dodatkowe posiedzenie zostanie zwołane na sobotę 27 września.

 

KOMENTARZE2

  • glews 2014-09-17 13:45:09
    Ty stara ruro, rozlicz Smoleńsk i swój w nim udział - zamiana zwłok, wymyślone sekcje itp! Wstyd, mi, że taka kreatura będzie tworzyć rząd w moim kraju - Polsce!
  • EWA 2014-09-15 13:11:02
    no i co z tego ze chce uzyskac wotum zaufania d la rzadu - juz za dlugo bylismy cierpliwi - a po-mylency nie maja wotum zaufania 90 procent spoleczenstwa! eksperymenty niech prowadza dalej na robakach!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!