Partnerzy portalu

Prezydent: Trzaskowski nazwał podwyższenie wieku emerytalnego modernizacją - co za bezczelność

  • PAP
  • 16 czerwca 2020 - 15:31
W 2015 roku Rafała Trzaskowski nazwał podwyższenie wieku emerytalnego wysiłkiem modernizacyjnym. Co za bezczelność. Dla kogo taka modernizacja? Dla Polaków czy dla sfer zagranicznych, finansowych, które na tym chcą zarobić? - mówił we wtorek w Płońsku prezydent Andrzej Duda.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Podczas spotkania z mieszkańcami miasta, ubiegjący się o reelekcję Andrzej Duda przywołał wywiad z Rafałem Trzaskowskim z lipca 2015 roku, w którym obecny kandydat KO na prezydenta mówił, że - jak relacjonował Duda - "on ma nadzieję, że Zjednoczona Prawica nie wygra wyborów, bo by zniweczyła cały wysiłek modernizacyjny, który oni (rząd PO-PSL - PAP) zrealizowali, i nazwał podwyższenie wieku emerytalnego wysiłkiem modernizacyjnym".

"Co za bezczelność" - ocenił Duda. "Jeżeli na tym ma polegać wysiłek modernizacyjny, że ludziom wbrew ich woli podnoszono wiek emerytalny, to co to jest za modernizacja? I dla kogo? Dla kogo ja pytam? Dla ludzi, którzy mieszkają w Polsce? W naszym kraju? Dla Polaków? Czy na żądanie jakichś sfer zagranicznych, finansowych, które po prostu na tym chcą zarobić, że ludziom będzie zabierane więcej pieniędzy, że ludzie będą musieli dłużej tyrać, wbrew swojej woli?" - pytał.

"Ja to zmieniłem (...) Po to, by dać państwu prawo przejścia na emeryturę, tak jak było poprzednio, w wieku kobietom 60-ciu, a mężczyznom 65-ciu lat. Jak ktoś chce, to ma prawo przejść na emeryturę, jak nie chce, może pracować dalej. Dla mnie to jest realizacja prawdziwych wolności w państwie" - podkreślił.

Przypomniał, że po przywróceniu niższego wieku emerytalnego obóz Zjednoczonej Prawicy podnosił płacę minimalną (850 zł wzrostu licząc od najniższego wynagrodzenia); w ostatnich pięciu latach średnie wynagrodzenie w kraju wzrosło o 25 proc. - wskazał. Wspomniał też o innych "realnych działaniach", w tym wsparciu osób młodych. "Nie płacą w ogóle podatku dochodowego. Przecież dla młodych do 26. roku życia dzisiaj podatek dochodowy jest zero" - podkreślił.

Duda mówił też o znaczeniu podpisanej przez niego "Karty rodziny". "Ona broni fundamentalnych praw rodziny, ona pokazuje także kierunek dalszej polityki wobec rodziny, poprzez rodziców, dzieci-słodziaków, po seniorów, którzy już przepracowali całe życie, i którym też się należy po prostu spokój i możliwość wsparcia swoich wnuków i swoich dzieci" - przekonywał.

Duda mówił również o Funduszu Dróg Samorządowych, który - jak podkreślił - "myśmy stworzyli po to, by można było modernizować Polskę lokalną, by był lepszy dojazd, by można było łatwiej prowadzić biznes, by były kolejne nowe miejsca pracy, by była dzięki temu także i godna płaca" - powiedział Andrzej Duda.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!