Partnerzy portalu

Prezydent Warszawy apeluje o odwołanie imprez

  • PAP/GK
  • Opublikowano: 5 marca 2012 - 16:39 | Zaktualizowano: 6 marca 2012 - 09:20
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła się do organizatorów o odwołanie lub ograniczenie imprez o charakterze rozrywkowym.

ZAKTUALIZOWANY. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła się do organizatorów o odwołanie lub ograniczenie imprez o charakterze rozrywkowym.

Zgodnie z zarządzeniem prezydent stolicy, flagi na miejskich urzędach mają być opuszczone do połowy masztów, a pojazdy komunikacji miejskiej jeździć z flagami przepasanymi kirem - poinformowano na stronie internetowej miejskiego urzędu. Wykonanie zarządzenia powierzono burmistrzom dzielnic, dyrektorom biur miejskich urzędów i innych jednostek.

Prezydent zwróciła się także z apelem do organizatorów imprez o charakterze rozrywkowym o ich odwołanie bądź ograniczenie.

- Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy wraz z mieszkańcami stolicy składają wyrazy głębokiego współczucia rodzinom ofiar i poszkodowanym podczas tragedii kolejowej pod Szczekocinami. Warszawiacy są z Wami w tym nieszczęściu - napisano w komunikacie.

W sobotę wieczorem w pobliżu Szczekocin k. Zawiercia - na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa - zderzyły się czołowo pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa Wsch. - Kraków Główny. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na tor, po którym z przeciwnej strony poruszał się pociąg Przemyśl-Warszawa. Oba składy miały razem 11 wagonów. Zginęło 16 osób, a 57 zostało rannych.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W czasie żałoby flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu; odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.

Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił, żałobę narodową, która obowiązywać będzie na terenie całego kraju w dniach 5-6 marca.

„Żałoba ma wymiar krajowy, dlatego, że katastrofa wydarzyła się na styku trzech województw. W katastrofie ofiarami są mieszkańcy różnych rejonów Polski, a także obywatele innych krajów” – powiedział.

„Skala zjawiska jest na tyle duża, że powinna to być żałoba ogólnopolska” – podkreślił. 

Do katastrofy doszło w sobotę o godz. 20.57 na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa. W okolicach miejscowości Szczekociny koło Zawiercia zderzyły się czołowo pociągi: TLK „Brzechwa” z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio „Jan Matejko” relacji Warszawa Wsch. – Kraków Główny. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na niewłaściwy tor, po którym z naprzeciwka poruszał się pociąg Przemyśl-Warszawa. Oba składy miały razem 11 wagonów. 16 osób zginęło, kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

Na miejsce przyjechało siedmiu prokuratorów z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie i z Myszkowa. Zostaną na miejscu do czasu zakończenia oględzin.

W sobotę wieczorem dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Artur Borowicz podał, że ciężkie i średnie obrażenia stwierdzono dotąd u ok. 40 osób. Lżej poszkodowanych w katastrofie zostało ok. 10 pasażerów. Wśród poszkodowanych są obywatele Ukrainy. Pociągami jechali też Hiszpanie i Francuzi, ale nie ma informacji, by ucierpieli. Trwa ustalanie tożsamości rannych przewiezionych do szpitali. Do rannych udał się minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Szef MSW podał szacunki kolei na temat liczby pasażerów: w pociągu PKP Intercity Przemyśl-Warszawa było 250 osób, a w pociągu Przewozów Regionalnych Warszawa-Kraków – ok. 120. Cichocki zaznaczył, że w przypadku tego drugiego pociągu trudniej o dokładne informacje, bo nie obowiązywały w nim rezerwacje.

W związku z katastrofą infolinie nt. poszkodowanych uruchomiło działające przy wojewodzie śląskim Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Numery telefonów to 32 20 77 201 i 32 20 77 202.

Również PKP Intercity uruchomiła infolinię. Informacje związane z wypadkiem można uzyskać pod numerami: 19 757 – z telefonów stacjonarnych oraz (42) 19 436 – z telefonów komórkowych. Oba numery zostały podane na stronie internetowej spółki.

Na miejsce udali się również przedstawiciele PKP Intercity oraz Przewozów Regionalnych. Uruchomiono komunikację zastępczą. Osoby, które nie zostały poszkodowane, przewieziono specjalnymi pociągami Przewozów Regionalnych do Częstochowy, gdzie został zorganizowany punkt oczekiwań. Pasażerowie udający się do Krakowa zostali przewiezieni autobusami zastępczymi Przewozów Regionalnych.

PKP Intercity zapewniło autobusy, którymi udały się do Warszawy osoby niewymagające opieki medycznej. Bagaże podróżnych, które zostały na miejscu wypadku, zabezpiecza policja oraz prokuratura.

Spółka wyraziła głębokie ubolewanie w związku z wypadkiem i zadeklarowała niezbędną pomoc dla osób poszkodowanych oraz ich bliskich.

Jednocześnie spółki PKP Intercity i Przewozy Regionalne, do których należą pociągi uczestniczące w sobotniej katastrofie kolejowej zapowiadają odszkodowania dla rannych i rodzin ofiar. Michał Wrzosek z centrali Spółki PKP Intercity S.A. poinformował, że osoby, które zostały ranne oraz rodziny ofiar otrzymają odszkodowania. „Procedura została już uruchomiona. Jesteśmy ubezpieczeni na wypadek takich sytuacji. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie” – powiedział.

Odszkodowania dla pasażerów zapowiedziała również rzeczniczka Przewozów Regionalnych Katarzyna Mirowska. „Spółka Przewozy Regionalne posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, dlatego osoby poszkodowane i ich rodziny mogą pisemnie zgłaszać się do centrali spółki lub zakładów regionalnych i tam przesłać wniosek o odszkodowanie. Wniosek zostanie przekazany ubezpieczycielowi” – powiedziała.

W niedzielę do rannych, którzy przebywają w szpitalach w Sosnowcu i Piekarach Śląskich, jak poinformowała rzeczniczka marszałka województwa śląskiego Aleksandra Marzyńska, zostali oddelegowani psychologowie.

„Wicemarszałek Mariusz Kleszczewski będzie odwiedzał także inne szpitale, aby zorientować się, jakie mają potrzeby w kwestii pomocy psychologicznej” – powiedziała Marzyńska.

Jak dodał rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Sokołowski, przekazywaniem informacji rodzinom ofiar zajmowali się policjanci, którzy mają doświadczenie w tego typu sytuacjach i wiedzą, jak taką informację przekazać. Jeśli jest to konieczne, zapewniana jest pomoc psychologiczna, w tym przypadku policjanci sięgają po psychologów w ośrodków interwencji psychologicznej.

Ranni w katastrofie kolejowej w Szczekocinach k. Zawiercia przebywają w 15 szpitalach na terenie trzech województw: śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Stan wielu osób jest ciężki. Na Oddziale Ratunkowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Sosnowcu wśród najczęstszych urazów wymienia się złamania kręgosłupa i miednicy, a także urazy głowy. Część pacjentów nie pamięta dokładnie zdarzenia.

Nie ma informacji, aby dwaj dyżurni ruchu, którzy zostali przebadani na obecność alkoholu w związku z katastrofą kolejową w gminie Szczekociny koło Zawiercia, byli pod wpływem alkoholu – wynika z informacji przekazanych przez Prokuraturę Okręgową w Częstochowie.
KOMENTARZE2

  • joł 2012-03-05 17:18:45
    Dla "Bula" to jest "zjawisko", dla normalnie myślących, to jest rezultat.
  • SWAT 2012-03-04 21:36:57
    Będą punktualnie.wypłacać.Mamy pewność.Nie zawioda.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!