Proces deinstytucjonalizacji wyhamował

Barbara Socha (fot. gov.pl)
Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej jest kontynuacją procesu deinstytucjonalizacji, czyli przechodzenia od pieczy zapewnianej dzieciom przez placówki na rzecz rodzinnej. Widzimy jednak, że proces deinstytucjonalizacji wyhamował – oceniła wiceszowa MRiPS Barbara Socha.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Są takie powiaty, które raportują, że 100 proc. dzieci z ich terenu przebywa w rodzinnej pieczy zastępczej, ale w skali całego kraju nie jest już tak dobrze. Dlatego uznaliśmy, że konieczny jest następny krok - czyli derejonizacja, którą wprowadzamy w tym projekcie ustawy - - powiedziała Barbara Socha.
- Jednym z jej elementów jest narzędzie informatyczne - elektroniczny rejestr, który ułatwi m.in. sędziom uzyskiwanie informacji, czy i gdzie są miejsca w rodzinnych formach pieczy - dodała.
- Dzięki temu deinstytucjonalizacja przyspieszy. Zwłaszcza że według statystyk mamy w tej chwili ok. 810 wolnych miejsc w rodzinnych formach pieczy, tyle że nie są one idealnie dopasowane terytorialnie do potrzeb - podkreśliła.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!
KOMENTARZE0
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.