Partner portalu

Proces strażników miejskich ws. fotoradaru: kary w zawieszeniu?

  • pap
  • 29 października 2014 - 11:25
Kar 1-2 lat więzienia w zawieszeniu i po 2 tys. zł grzywny zażądał w środę prokurator w procesie jedenastu białostockich strażników miejskich, oskarżonych o niedopełnienie obowiązków i poświadczenie nieprawdy przy używaniu fotoradaru.

Chodzi o zarzuty wystawiania mandatów na inne osoby, niż rzeczywiście kierujące pojazdami. Oskarżeni nie przyznają się do zarzutów. Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku trwają mowy końcowe stron.

Sąd już wcześniej zapowiedział, że w przypadku większości z jedenastu oskarżonych osób, rozważa zmianę kwalifikacji prawnej czynów na taką, że nie byłyby to zarzuty działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.

Czytaj: Policja chwali Straż Miejską

Proces dotyczy przypadków, gdy mimo ustalenia sprawcy wykroczenia, funkcjonariusz straży miejskiej odstępował od jego ukarania i poświadczał w dokumentacji, że rzeczywistym sprawcą była inna osoba. Chodziło głównie o to, że punkty karne obciążały wtedy konto nie sprawcy wykroczenia drogowego, ale innej osoby.

Jak ustaliła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, takie przypadki miały miejsce w latach 2006-2008. W ocenie śledczych, było to działanie na szkodę interesu publicznego i osób, które nie popełniły wykroczenia oraz w celu osiągnięcia korzyści osobistej przez sprawców wykroczeń (ci nie płacili bowiem mandatów i nie były im naliczane punkty karne).

Czytaj też: Wipler chce likwidacji straży miejskiej. "Patologiczne działania"

Śledztwo w tej sprawie zaczęło się od zawiadomienia Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, po kontroli w Straży Miejskiej w ramach nadzoru nad jej działalnością.

Trwało dwa lata, badanych było kilkadziesiąt przypadków. Po analizie materiału zebranego w sprawie, osiemnaście zdarzeń uznano za "wątpliwe" i w tych przypadkach postawiono strażnikom zarzuty. Ich proces toczy się od września 2012 roku

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!