Partnerzy portalu

Program opieki wytchnieniowej z nowym wsparciem. Podpisano umowy w regionie

Ponad 17,5 mln zł trafi do podlaskich samorządów na realizację dwóch projektów wspomagających osoby niepełnosprawne, ich rodziny i opiekunów – poinformował w czwartek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Pieniądze na ten cel pochodzą z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, z dwóch programów realizowanych przez ten resort: opieka wytchnieniowa i asystent osoby z niepełnosprawnością.

W czwartek w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, który nadzoruje te programy w regionie, podpisano z samorządami odpowiednie umowy.

Programu opieki wytchnieniowej cieszy się sporym zainteresowaniem

Według wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego zainteresowanie kolejnymi edycjami tych programów wzrasta z roku na rok. Mówił, że osoby z niepełnosprawnością stanowią 18 proc. społeczeństwa kraju. Dodał, że to też ważna grupa, która wymaga wsparcia.

Programu opieki wytchnieniowej - jak mówił Paszkowski - skierowany jest do rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnością i ma odciążyć w opiece te osoby. W tym roku skorzysta z niego w Podlaskiem 21 samorządów. Łącznie otrzymają one ponad 2,2 mln zł. Taką formą wsparcia zostanie objętych blisko 250 opiekunów osób z niepełnosprawnością.

W ramach programu asystenta osoby niepełnosprawnej wsparcie otrzyma 44 samorządów. Na realizację tego zadania otrzymają ponad 15,3 mln zł, a ze wsparcia asystenta będzie mogło skorzystać ponad 800 osób z niepełnosprawnością. Paszkowski mówił, że asystenci osób niepełnosprawnych będą wspierać te osoby w aktywizacji społecznej i zawodowej.

Pomoc dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi

Samorządowcy mówili, że to duże i potrzebne wsparcie dla ich gmin.

Blisko 1,4 mln zł otrzymał m.in. Białystok. Zastępca prezydenta miasta Zbigniew Nikitorowicz mówił, że urząd realizuje dwa projekty, a dzięki wsparciu rozszerzy zakres usług. Skorzysta z nich w sumie ponad 100 osób.

Ponad 2,7 mln zł na dwa projekty otrzymała Łomża. Prezydent miasta Mariusz Chrzanowski mówił, że opieką wytchnieniową zostanie objętych 40 opiekunów, a z usług asystenta skorzysta 120 osób z niepełnosprawnościami.

Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski poinformował, że gmina otrzymała z dwóch programów blisko 700 tys. wsparcia, a łącznie zostanie nim objętych ponad 50 osób.

Burmistrz gminy miejsko-wiejskiej Stawiski Agnieszka Rutkowska mówiła, że na terenach wiejskich często osoby opiekujące się osobami z niepełnosprawnościami, by załatwić jakieś sprawy w urzędzie, muszą korzystać z pomocy sąsiadów czy innych osób we wsi.

"Te programy pozwalają nam pomóc właśnie takim osobom, odetchnąć im trochę" - mówiła i dodała, że to też pomoc dla osób z niepełnosprawnościami, które dzięki asystentom mogą wyjść z domu poza swoje podwórko i uczestniczyć np. w życiu kulturalnym. Gmina Stawiski otrzymała ponad 460 tys. zł, a wsparciem obejmie blisko 40 osób.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!