Partner portalu

Program PiS: 500 zł na dziecko będą wypłacać gminy?

Politycy PiS wyjaśniają szczegóły proponowanego projektu. Blisko 3,7 mln dzieci znajdzie się w programie PiS przyznającym każdemu drugiemu dziecku i kolejnemu 500 zł miesięcznie.

Jak poinformowała nowa rzeczniczka PiS Elżbieta Witek, politycy PiS w cyklu konferencji będą pokazywali źródła finansowania propozycji programowych, które przedstawiła w sobotę kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. Pierwsza konferencja, która odbyła się we wtorek (6 lipca), dotyczyła programu 500 zł na dziecko.

Z danych PiS (roczniki statystyczne z 2013 i 2014 r.) wynika, że osób do 24. roku życia (na utrzymaniu rodziców) jest w Polsce 8,9 mln.; w tym w rodzinach z jednym dzieckiem: 2,9 mln; z dwójką dzieci: 3,8 mln; z trójką: 1,4 mln; z czwórką i więcej: 0,7 mln. Wskaźnik ubóstwa w rodzinach z jednym dzieckiem to 2,1 proc.; z dwójką dzieci - 4,9 proc.; z trójką dzieci - 13,4 proc.; z czwórką i więcej - 32,7 proc. - takie dane zaprezentował Kowalczyk na wtorkowej konferencji prasowej.

Na podstawie tych danych PiS oszacował, że dzieci uprawnionych do otrzymania 500 zł jest 3,7 mln (dokładnie 3,680 mln). Ta liczba pomnożona przez 500 zł i 12 miesięcy daje 22,08 mld zł.

Szczegóły poznamy jesienią

Henryk Kowalczyk z PiS powiedział, że w programie wzięto pod uwagę także niedoszacowanie wynikające z możliwego zwiększenia się liczby rodzin zagrożonych ubóstwem; gdyby liczba rodzin podwoiła się byłyby to dodatkowe koszty 1,8 mld zł. Zapewniał o rezerwach w programie, które wynikają m.in. z tego, że nowy system wchłonie obecne zasiłki na dzieci, na które w 2013 r. wydano 2,3 mld zł. "To może być marginesem rezerwy, bezpieczeństwem na ewentualny wzrost zubożenia rodzin w Polsce" - powiedział poseł PiS.

Dodał, że na początku września PiS przedstawi kompleksowe rozwiązania ekonomiczne. Stwierdził też, że "bardzo trudno jest dyskutować z PO, która nie podaje żadnych rozwiązań, żadnych przeliczeń".

Kto wypłaci pieniądze?

Już teraz jednak wiadomo, że to prawdopodobnie świadczenie nie będzie miało formy jakichś bonów czy ulg, tylko rodzice dostaną do ręki prawdziwe pieniądze.

Jak przyznaje Kowalczyk trwają obecnie dyskusje, kto będzie ten zasiłek rodzicom wypłacał. Może to być ZUS, KRUS albo urząd gminy, ponieważ cały system będzie oparty o numery PESEL, by nie dochodziło do nadużyć. Nie wiadomo też na razie jakie dokumenty będą musieli złożyć rodzice.

Wiadomo natomiast, że proponowany zasiłek 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko zastąpiłby obecny zasiłek przyznawany według kryterium dochodowego oraz podatkową ulgę na dzieci.

KOMENTARZE2434

  • Xxx 2020-10-12 16:12:16
    Tak masz racje- NIE JEST rzadem wszystkich Polakow!!!! tylko wybranej grupy!!!
  • Ja 2019-11-29 12:13:36
    Rzad niewywiazuje się z umowy i tyle ..
  • Ela 2019-11-11 20:45:41
    Witaj miałam podobnie ale wypłacili czekałam 1.5roku dzwoniłam do urzędu co 2 tygodnie aż sprawą się zajęła Pani nawet w weekend

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!