Partnerzy portalu

Programy społeczne to atut rządu, ale wykonanie po stronie gmin

Poprawa usług społecznych jest jednym z kluczowych zadań, które samorząd powinien realizować - podkreśla minister Elżbieta Rafalska.
  • Zdaniem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, która w sobotę (29 września) odwiedziła Bielsko-Białą, programy społeczne są siłą rządu, ale też atutem, z którego mogą korzystać samorządy.
  • Zachęcała je do dobrej współpracy i wspólnej realizacji projektów.

Dodała, że rząd oferuje samorządom m.in. fundusze na program poprawiający dostępność miejsc opieki nad małymi dziećmi. "Tu jednak jest potrzebna dobra wola ze strony samorządów, które muszą chcieć skorzystać z rządowych projektów (…) i dobrze współpracować z nami, bo szereg ich wymaga potem rozliczenia środków publicznych" - powiedziała.

Rafalska przypomniała o innych programach społecznych. Przytoczyła dane: do rodzin w województwie śląskim wpłynęło ponad 1,3 mld zł z programu 500 plus oraz ponad 180 mln zł z programu "Dobry start". "To potężny zastrzyk gotówki" - mówiła.

Kandydat PiS na prezydenta Bielska-Białej Przemysław Drabek powiedział natomiast, że w mieście w ramach programu 500 plus wpłynęło do kieszeni mieszkańców ponad 205 mln zł.

Nie wiesz na kogo głosować? Sprawdź nasz barometr wyborczy

"To bardzo konkretne pieniądze, które wpływają na funkcjonowanie miasta. Istotne jest też, że dobra współpraca samorządu i rządu daje korzystne efekty. Po moich interpelacjach Bielsko-Biała wystąpiło o współfinansowanie z programu "Senior plus". Powstaną pierwsze domy dla osób starszych, które są potrzebne w mieście" - mówił.

Samorząd Bielska-Biała zamierza także budować żłobki i przedszkola. "Potrzebujemy w mieście rąk do pracy. Istotne jest umożliwienie młodym powrotu na rynek pracy. Wsparcie rządowe dla budowy nowych miejsc w żłobkach, a później budowa przez samorząd miejsc w przedszkolach daje taką możliwość" - zaznaczył Drabek.

Opieka nad najmłodszymi kuleje

Elżbieta Rafalska poinformowała, że około 65 proc. samorządów nie ma ani jednego miejsca opieki nad najmłodszymi.

Czytaj też: Brakuje miejsc w żłobkach. Najgorsza sytuacja w Świętokrzyskiem

"Poprawa usług społecznych jest jednym z kluczowych zadań, które samorząd powinien realizować. Jesteśmy na takim etapie rozwoju, że młode rodziny oczekują sieci udogodnień pozwalających dobrze funkcjonować rodzinie z małymi dziećmi. Opieka nad najmłodszymi, opieka przedszkolna, wysokiej jakości edukacja to zachęty, które mogą zatrzymać młode rodziny, by nie wyjeżdżały z kraju i tu realizowały się życiowo i zawodowo" - dodała.

Minister podała, że jej resort prowadzi akcję informacyjną, by uzmysłowić społecznościom lokalnym, iż wiele usług społecznych dla mieszkańców jest współfinansowanych przez rząd. "Zależy nam, by samorząd miał odwagę przyznać się i powiedzieć, że rząd współfinansuje szereg projektów, (...) także będących zadaniami własnymi samorządów" - dodała.

Jak podkreśliła, rząd chce "stanowić iskrę do intensywniejszej, sprawiedliwszej polityki społecznej, która będzie bardziej dostępna niż dotychczas".

Minister poinformowała, że w projekcie przyszłorocznego budżetu zapewniono fundusze na realizację wszystkich projektów społecznych. "Nie jest to bez jakichś wysiłków czynione. To dzięki temu, że +luka VAT-owska+ się zmniejsza, że mamy (…) wzrost gospodarczy i rozwój, możemy finansować tę paletę rządowych programów społecznych" - wskazywała.

Rafalska na pytanie, czy w czasie dekoniunktury gospodarczej rząd będzie również finansował programy społeczne, w tym głównie 500 plus, odpowiedziała, że ma on "kluczowe, fundamentalne znaczenie także ze względu na demografię". "Myślę, że nas nie stać, by z niego zrezygnować. Zapaść demograficzna musiała zostać przerwana. (…) Zmiany raczej musiałyby iść w innych kierunkach. Jesteśmy gwarantem realizacji tego programu" - powiedziała.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!