Partnerzy portalu

Projekt zwiększający dotację budżetową dla PFRON skierowany do konsultacji

  • PAP
  • Opublikowano: 31 sierpnia 2022 - 16:05
Określenie minimalnej wysokości dotacji budżetowej dla PFRON na zatrudnianie osób niepełnosprawnych na poziomie 30 proc. kosztów realizacji zadań - zakłada projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Projekt został w środę skierowany do konsultacji

W lipcu Rada Ministrów rozpatrzyła uchwałę strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego z 20 października 2021 roku w sprawie wniosku MRiPS o zmianę ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Strona społeczna RDS wnioskowała o przywrócenie minimalnej wielkości dotacji budżetowej do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zaproponowano, by dotacja wynosiła co najmniej 30 proc. kosztów realizacji zadań dotyczących dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Strona społeczna zwracała uwagę, że przez wiele lat dotacja budżetowa do PFRON wynosiła 55 proc. kosztów realizacji zadania, a aktualne brzmienie przepisów pozostawia bardzo duże pole manewru. W praktyce - jak zaznaczono - kwota tej dotacji nie zmienia się istotnie od lat.

W uchwale wskazano ponadto, że z roku na rok, z powodu braku waloryzacji dofinansowania do pracy niepełnosprawnych, zmniejsza się realna pomoc na zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

Rada Ministrów podjęła wówczas kierunkową decyzję w sprawie przeznaczenia dodatkowych środków na PFRON w wysokości ponad 400 mln zł rocznie.

W środę projekt nowelizacji ustawy trafił do konsultacji publicznych. W regulacji przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaproponowano określenie minimalnej wysokości dotacji budżetowej dla PFRON na postulowanym przez RDS poziomie 30 proc.

W uzasadnieniu do projektu wskazano, że zwiększenie poziomu dotacji dla PFRON jest zasadne, biorąc pod uwagę potrzeby w zakresie udzielanego wsparcia i możliwości poszerzenia zakresu realizowanych zadań z obszaru rehabilitacji zawodowej i społecznej. Jak zaznaczono, istotne są działania mające na celu zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych, skutkujące zwiększeniem wypłat dofinasowań do wynagrodzeń.

"Równie ważne są też działania mające na celu zwiększenie pomocy kierowanej do indywidualnych osób niepełnosprawnych za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego, objęcie szerszym wsparciem fundacji i organizacji pozarządowych w zakresie finansowania podejmowanych przez nie przedsięwzięć zmierzających do poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych, a także poszerzenie zakresu programów zatwierdzanych przez Radę Nadzorczą PFRON, ukierunkowanych na wspieranie rehabilitacji zawodowej i integracji społecznej osób niepełnosprawnych" - podkreślają autorzy projektu.

Dodatkowo - jak czytamy w uzasadnieniu - wyższa dotacja na dofinansowanie wynagrodzeń pozwoli na przeznaczanie zwiększonych środków na realizację innych zadań powierzonych PFRON.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!