Partnerzy portalu

Prokuratura pociągnie do odpowiedzialności byłego rektora uczelni w Bydgoszczy

  • PAP
  • 9 lutego 2016 - 21:02
Prokuratura przedstawiła byłemu rektorowi Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego (UTP) w Bydgoszczy prof. Januszowi P. zarzut nieumyślnego przekroczenia obowiązków. Sprawa ma związek z tragedią na otrzęsinach, której skutkiem była śmierć trojga studentów.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Januszowi P. został przedstawiony zarzut nieumyślnego przekroczenia swoich obowiązków, co polegało na wyrażeniu ustnej zgody na przeprowadzenie imprezy bez uprzedniego porozumienia z rektorem lub kolegium rektorskim. Jest to czyn z art. 231 par. 3 Kodeksu karnego, zagrożony karą pozbawienia wolności do dwóch lat" - poinformował we wtorek (9 lutego) zastępca szefa Prokurata Rejonowej Bydgoszcz-Północ Piotr Dunal.

Według prokuratury, podejrzany nie przyznał się do przedstawionych zarzutów i odmówił składania wyjaśnień - oświadczył, że złoży je po konsultacji z obrońcą.

Tragedia na otrzęsinach wydarzyła się w nocy z 14 na 15 października 2015 r. W łączniku pomiędzy dwoma budynkami uczelni, w których odbywała się impreza i na schodach prowadzących do łącznika skupiło się wiele osób i doszło do ściśnięcia części z nich. Spośród kilkunastu poszkodowanych zmarło troje studentów: studentki w wieku 24 i 20 lat oraz 19-letni student. Sekcje zwłok wykazały, że przyczyną zgonów było niedotlenienie wskutek ucisku na klatkę piersiową.

Janusz P. jest drugą osobą podejrzaną w śledztwie. Wcześniej 25 listopada 2015 r. prokuratura przedstawiła zarzuty organizatorce imprezy, przewodniczącej samorządu studenckiego Ewie Ż. Zarzucono jej nieumyślne sprowadzenie niebezpieczeństwa zagrożenia zdrowia i życia, której skutkiem była śmierć trzech osób, organizację imprezy masowej bez zezwolenia i umożliwienie sprzedaży alkoholu bez pozwolenia.

Ewa Ż. przyznała się tylko do zarzutu dotyczącego sprzedaży alkoholu; odmówiła składania wyjaśnień.

Pod koniec listopada Janusz P. zrezygnował z funkcji prorektora ds. dydaktycznych i studenckich UTP.

Stanowiska rektora po tragedii nie stracił prof. Antoni Bukaluk, o którego odwołanie wnioskowała poprzednia minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska. Pozytywną opinię ws. odwołania rektora co prawda 25 listopada wydał senat UTP, ale 3 grudnia wniosek nie uzyskał wymaganej większości głosów Kolegium Elektorów UTP 3 grudnia 2015 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!