Partnerzy portalu

Prokuratura w Hajnówce: koło Czerlonki znaleziono szczątki ludzkie

  • PAP
  • 16 lutego 2023 - 18:03
Szczątki ludzkie znaleziono w czwartek w lesie niedaleko Czerlonki (powiat hajnowski) - wynika z informacji przekazanych PAP przez miejscową prokuraturę, pod której nadzorem wykonywane były pierwsze czynności. Szczątki przekazano do badań z zakresu medycyny sądowej.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Wcześniej podlaska policja krótko informowała w mediach społecznościowych o odnalezieniu - jak podawała wówczas - zwłok nieznanej osoby w lesie w rejonie miejscowości Czerlonka. Zgłoszenie wpłynęło do policji ok. południa.

Okazało się, że znaleziono tam fragmenty szkieletu, m.in. czaszkę, części kręgosłupa, czy kości nóg - poinformował PAP szef Prokuratury Rejonowej w Hajnówce Jan Andrejczuk. Przy tych szczątkach znaleziono również elementy garderoby, np. spodnie i kurtkę; znaleziono również fotografie, a na nich postać mężczyzny w wieku 20-30 lat, wyglądającego na osobę narodowości spoza krajów europejskich.

Prokuratura zaznacza, że są to wstępne ustalenia. Szczątki zostały zabezpieczone i przekazane do badań w Zakładzie Medycyny Sądowej w Białymstoku. Prok. Andrejczuk dodał, że śledztwo będzie formalnie wszczęte w hajnowskiej prokuraturze, ale potem zostanie przekazane do Prokuratury Okręgowej w Suwałkach. To ona prowadzi postępowania, w których ustalane są okoliczności śmierci osób, których zwłoki zostały znalezione w pobliżu granicy z Białorusią w Podlaskiem, w związku z kryzysem migracyjnym na tej granicy.

Hajnowska prokuratura zajmuje się też wyjaśnianiem okoliczności śmierci kobiety, której zwłoki znaleziono w minioną niedzielę w lesie koło Hajnówki. W tej sprawie śledczy mają od aktywistów pomagających migrantom przy granicy z Białorusią informacje, że może być to ciało 28-letniej Etiopki.

Prokuratura wystąpiła do Ambasady Etiopii w Berlinie o potwierdzenie autentyczności skanów dokumentów tożsamości tej kobiety, które przedstawiono prokuraturze. Także za pośrednictwem ambasady zwróciła się o poinformowanie rodziny tej kobiety o jej zgonie.

Prok. Andrejczuk powiedział w czwartek PAP, że na podstawie sekcji zwłok kobiety lekarze stwierdzili, że przyczyną jej śmierci mogło być wychłodzenie. Zlecono jednak inne badania: histopatologiczne, toksykologiczne oraz pod kątem COVID-19. Dodał, że na ich wyniki należy jednak poczekać. Chodzi o sprawdzenie, czy kobieta miała choroby, które mogły mieć związek z jej śmiercią.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!