Partner portalu

Przedterminowe wybory do rady gminy Słupno. Głosowanie w niedzielę

W niedzielę, 20 sierpnia, mieszkańcy gminy Słupno wybiorą nowy skład 15-osobowej rady gminy. Przedterminowe wybory zostały zarządzone po tym, gdy w maju mieszkańcy gminy odwołali radę w referendum. W wyborach wystartuje 44. kandydatów z 11. komitetów.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, w związku z wynikiem referendum, termin przedterminowych wyborów do rady gminy Słupno wyznaczyła premier Beata Szydło w wydanym na początku lipca rozporządzeniu.

W niedzielę mieszkańcy Słupna oraz miejscowości położonych na terenie tej gminy będą mogli głosować w 9. obwodowych komisjach wyborczych, gdzie lokale będą czynne w godz. od 7 do 21. Jak wynika z danych opublikowanych przez Delegaturę Krajowego Biura Wyborczego w Płocku, zawierających listy kandydatów na radnych gminy Słupno w wyborach przedterminowych, ponownie o mandat ubiegać będzie się tam 8 osób z poprzedniego składu rady.

Poprzednia rada gminy Słupno została odwołana w referendum przeprowadzonym 21 maja - za odwołaniem rady opowiedziało się wówczas 1980 spośród 2068 głosujących; głosów ważnych oddano 2035. Uprawnionych do głosowania było 5962 osób. Ostatecznie frekwencja w referendum wyniosła 34,69 proc.

Głosowanie to było ważne, gdyż zgodnie z ustawą o referendum lokalnym, jest ono ważne, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby głosujących w wyborze organu, którego dotyczy, a wynik referendum jest rozstrzygający, gdy za jednym z rozwiązań, które poddane zostaje pod głosowanie, oddano więcej niż połowę ważnych głosów.

Referendum było efektem konfliktu w radzie gminy Słupno, podzielonej na zwolenników wójta Marcina Zawadki, który objął to stanowisko wygrywając ostatnie wybory samorządowe w drugiej turze, startując jako kandydat KW Stowarzyszenie "Nasza Gmina Słupno", oraz jego przeciwników, związanych głównie z PSL. Spór tamtejszych radnych trwa niemal od początku kadencji samorządowej 2014-18, co - jak uzasadniali wnioskodawcy referendum - paraliżowało prace samorządu.

Postanowienie o referendum w sprawie odwołania rady gminy Słupno przed upływem kadencji wydał pod koniec marca Komisarz Wyborczy w Płocku, do którego wpłynął wcześniej wniosek mieszkańców gminy Słupno o przeprowadzenie takiego głosowania. Wniosek ten poparło prawie 1,5 tys. osób. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!