Partnerzy portalu

Przedterminowe wybory w Gliwicach. Termin znany, ale mało korzystny

  • 24gliwice.pl
  • 28 października 2019 - 08:00 | Aktualizacja: 28 października 2019 - 10:38
Przedterminowe wybory prezydenckie w Gliwicach odbędą się najprawdopodobniej 5 stycznia 2020 roku. Tak przynajmniej wynika z projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów.

Wcześniej mówiło się o trzech możliwych terminach, 22 grudnia, 5 lub 12 stycznia. Niestety, wszystkie mają jedną wspólną cechę, kolidują z okresem świąt lub ferii. Zgodnie z kodeksem wyborczym, przedterminowe wybory prezydenckie w Gliwicach muszą być przeprowadzone w terminie do 3 miesięcy po wygaśnięciu mandatu dotychczasowego prezydenta. Przypomnijmy, Zygmunt Frankiewicz przestał być prezydentem Gliwic w wyniku wygranych wyborów do Senatu, 13 października.

Czytaj też: Jest pierwszy kandydat na stanowisko prezydenta Gliwic

Termin 5 stycznia wypada w przeddzień Święta Trzech Króli, dnia ustawowo wolnego od pracy, kilka dni po Sylwestrze i Nowym Roku. Może to dość niekorzystnie wpłynąć na frekwencję, bo wiele osób wykorzysta ten czas na urlop połączony z wyjazdem.

Problem w tym, że żaden z możliwych terminów nie jest dobry.

22 grudnia w okresie przedświątecznej gorączki przygotowań to chyba jeszcze gorszy wybór. Pamiętajmy również o wielce prawdopodobnej II turze wyborów, która w takiej sytuacji wypadłyby i tak… 5 stycznia.

A może 12 stycznia byłby lepszym wyborem? Niestety, nie. To okres ferii.

Wygląda na to, że w każdym wariancie jesteśmy skazani na “zły” termin, a przy okazji na mnożące się już teorie o celowym działaniu mającym obniżyć frekwencję, a tym samym wpłynąć na wyniki wyborów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!