Partnerzy portalu

Przedterminowe wybory wójta gminy Radzanowo odbędą się 5 grudnia

5 grudnia odbędą się przedterminowe wybory wójta gminy Radzanowo. Dotychczasowy wójt Sylwester Ziemkiewicz został wybrany pod koniec września na starostę płockiego. Stanowisko to objął po tragicznie zmarłym 38-letnim Mariuszu Bieńku, który w sierpniu utonął w Wiśle niedaleko Płocka.
  • Termin przeprowadzenia przedterminowych wyborów wójta gminy Radzanowo określił premier Mateusz Morawiecki.
  • Jego rozporządzenie, w którym datę przedterminowych wyborów wójta gminy Radzanowo w województwie mazowieckim wyznaczono na niedzielę 5 grudnia 2021 r.
  • Kandydatów na wójta będzie można zgłaszać gminnej komisji wyborczej do północy 12 listopada, kampania wyborcza zakończy się o północy 3 grudnia, a głosowanie zostanie przeprowadzone w niedzielę 5 grudnia w godz. od 7. do 21.

37-letni Sylwester Ziemkiewicz, który 22 września został wybrany na starostę płockiego przez tamtejszych radnych powiatowych, był wójtem gminy Radzanowo od 2014 r. Za wyborem Ziemkiewicza na starostę płockiego głosowało 12 z 23 obecnych radnych powiatu. Jego kandydaturę zgłosił PSL. Oprócz niego na stanowisko starosty kandydowali jeszcze: Piotr Skorupski - radny PiS, który uzyskał 8 głosów oraz Paweł Tokarski - przewodniczący klubu radnych Nasza Gmina Nasz Powiat Płocki, który uzyskał 3 głosy.

Po wyborze na starostę płockiego Ziemkiewicz zrzekł się mandatu wójta, a Komisarz Wyborczy w Płocku stwierdził wygaśniecie jego mandatu z dniem 23 września.

Poprzedni starosta płocki Mariusz Bieniek zaginął 22 sierpnia wieczorem, gdy łódź, którą wypłynął na ryby wraz z dwoma znajomymi, wywróciła się na Wiśle powyżej miejscowości Świniary niedaleko Płocka. Jak informowała wówczas straż pożarna, gdy z łodzi wypadło trzech mężczyzn, dwóch z nich wydostało się na brzeg, w tym dzięki pomocy innych osób, natomiast trzeciego mężczyzny - jak się później okazało starosty płockiego - nie udało się odnaleźć, mimo trwającej kilka godzin akcji poszukiwawczej.

Czytaj też: Politycy i samorządowcy PSL wspominają tragicznie zmarłego starostę płockiego Mariusza Bieńka

Poszukiwania na Wiśle od miejscowości Świniary w dół Wisły, w kierunku Płocka, prowadzono do 25 sierpnia - tego dnia przed południem ciało starosty Mariusza Bieńka odnaleźli w rzece wędkarze, ok. 2 km od mostu im. Legionów Piłsudskiego w Płocku, mniej więcej 20 km od miejsca wypadku. Akcję poszukiwawczą prowadzono m.in. z udziałem kilkunastu łodzi ochotniczej i państwowej straży pożarnej, a także WOPR i przy użyciu sonarów. Patrolowane były też brzegi rzeki, m.in. przez policję i Straż Miejską. W poszukiwaniach brało udział od 100 do 120 osób.

Po zaginięciu starosty płockiego tamtejsza Prokuratura Rejonowa wszczęła śledztwo, przyjmując jako wstępną kwalifikację nieumyślne spowodowanie śmierci. Dwóch mężczyzn, którzy uczestniczyli w wypadku, zostało przesłuchanych w charakterze świadków. Postępowanie prowadzone jest w sprawie, nikomu nie przedstawiono zarzutów.

Czytaj też: Samorządowi kandydaci powalczą o przywództwo w PO w regionach

 

Według śledczych, z dotychczasowych ustaleń wynika, iż doszło do nieszczęśliwego wypadku - łódź wywróciła się na Wiśle, gdy wpłynęła na mieliznę; płynący podjęli próbę postawienia łodzi na wodzie, jednak w pewnej chwili starosta płocki oddalił się i nie był w stanie wrócić - dwaj pozostali mężczyźni, mimo podjętej próby, nie zdołali do niego dopłynąć.

Pogrzeb Mariusza Bieńka odbył się 2 września. Był on starostą płockim od 2014 r. - wcześniej był burmistrzem Wyszogrodu w powiecie płockim.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!