Partner portalu

PSL: Wzywamy rząd do podjęcia radykalnej pomocy poszkodowanym w nawałnicach

Liczymy na to, że premier przejrzy na oczy i zobaczy, że są województwa, które są w bardzo dużej potrzebie - poinformowali przedstawiciele PSL.

• Wzywamy rząd i poszczególnych ministrów do podjęcia "radykalnej" pomocy poszkodowanym po nawałnicach - zaapelowali w czwartek przedstawiciele PSL.

• Według ludowców, "rząd zrzuca winę na wszystkich innych, a nie widzi swoich błędów".

• Mamy ostatnio bardzo złe doniesienia dot. woj. zachodniopomorskiego, gdzie samorządowcy domagają się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, co umożliwiłoby podjęcie szybszych działań i udzielenie szybszej pomocy - powiedział poseł PSL Mirosław Maliszewski.

• W czwartek (24 sierpnia) przed urzędem wojewódzkim w Zachodniopomorskiem zbiorą się "ponadpartyjnie" przedstawiciele różnych ugrupowań, aby zgłosić do wojewody wniosek o wprowadzenie w województwie stanu klęski żywiołowej.

• Tam sytuacja jest naprawdę dramatyczna - powiedział rzecznik PSL Jakub Stefaniak.

Poseł PSL Mirosław Maliszewski przypomniał na konferencji prasowej w Sejmie, że w czwartek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie komisji rolnictwa i rozwoju wsi ws. sytuacji po nawałnicach, które przeszły nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia. Komisja rolnictwa wysłucha informacji ministra rolnictwa nt. skali poniesionych strat przez rolników w poszczególnych powiatach; posłowie wysłuchają również informacji szefa MSWiA na temat strat oraz aktualnego stanu usuwania skutków nawałnic a także informacji ministra środowiska na temat strat w lasach prywatnych spowodowanych klęską nawałnic.

W skutek nawałnic zginęło sześć osób; poszkodowane zostały 54 osoby, w tym 15 strażaków. Nastąpiły także liczne zniszczenia, głównie w województwach Pomorskim i Kujawsko-Pomorskim. Uszkodzonych zostało ponad 4 tys. budynków, z czego ponad 3 tys. to budynki mieszkalne. Zniszczeniu uległo ponad 39 tys. hektarów lasów.

Czytaj też: Wojewoda pomorski zostanie odwołany? "Obowiązki go przerosły"

Maliszewski powiedział, że na posiedzeniu komisji rolnictwa, jego ugrupowanie będzie chciało poprosić ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela oraz szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka o ocenę skali zniszczeń po nawałnicach. Podkreślił, że PSL chce też "usłyszeć", jaka będzie forma pomocy dla poszkodowanych, szczególnie - jak wskazał - dla poszkodowanych rolników w woj. zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.

"Mamy ostatnio bardzo złe doniesienia dot. woj. zachodniopomorskiego, gdzie samorządowcy domagają się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, co umożliwiłoby podjęcie szybszych działań i udzielenie szybszej pomocy dla tych, którzy stracili dach nad głową i swoje plony" - powiedział Maliszewski.

"Wzywamy rząd i poszczególnych ministrów do podjęcia radykalnych działań pomocowych" - zaapelował polityk PSL.

Czytaj też: Szef BBN: Ogłoszenie klęski żywiołowej wiąże się z zarządami komisarycznymi w samorządach

Według Maliszewskiego, "rząd zrzuca winę na wszystkich innych, a nie widzi swoich błędów".

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak poinformował, że w czwartek przed urzędem wojewódzkim w Zachodniopomorskiem zbiorą się "ponadpartyjnie" przedstawiciele różnych ugrupowań, aby zgłosić do wojewody wniosek o wprowadzenie w województwie stanu klęski żywiołowej.

"Tam sytuacja jest naprawdę dramatyczna. Są gminy, w których zaangażowanie prac żniwnych wynosi zaledwie 10 proc. To jest naprawdę bardzo niewiele w porównaniu z poprzednimi latami. Liczymy na to, że rząd jednak obudzi się, a premier - która zaczęła takim gierkowskim sposobem wizyty gospodarskie - może jednak przejrzy na oczy i zobaczy, że są województwa, które są w bardzo dużej potrzebie" - mówił Stefaniak.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!