Partnerzy portalu

PSL: zbadać zarzuty wobec rzeszowskiego samorządu

  • PAP
  • 16 maja 2014 - 18:19
PSL zwróciło się do CBA i prokuratury o zbadanie zarzutów dotyczących powiązań rodzinnych w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie i niejasności przy realizacji inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
"W związku z doniesieniami prasowymi na temat rodzinnych powiązań w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie i niejasnościami przy realizacji inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych, PSL zwraca się z wnioskiem do Centralnego Biura Śledczego o zajęcie stanowiska i podjęcie stosownych działań" - czytamy w wniosku PSL do CBA.

PSL skierowało też pismo do prokuratury z zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie.

Rzecznik Stronnictwa Krzysztof Kosiński powiedział w piątek na konferencji prasowej, że z publikacji prasowych wynika, iż dwaj wicedyrektorzy podlegli zarządowi województwa prywatnie prowadzili działalność gospodarczą, obsługując projekty realizowane ze środków UE. Dodał, chodzi o Pawła Stochmala, pełniącego do niedawna funkcję wicedyrektora Filharmonii Podkarpackiej (a prywatnie zięcia wicemarszałka województwa podkarpackiego Jana Burka) oraz Konrada Łobodę - b. zastępcę dyrektora departamentu społeczeństwa informacyjnego w urzędzie marszałkowskim.

Lokalny dziennik "Nowiny" napisał, że Stochmal - do niedawna wicedyrektor filharmonii, która podlega urzędowi marszałkowskiemu - jest współwłaścicielem firmy, która zajmowała się m.in. jej rozbudową. Według gazety inwestycja została dofinansowana z pieniędzy unijnych, a dotację przyznał urząd marszałkowski w Rzeszowie. Natomiast Łoboda pracował w firmie przy innym projekcie - rozbudowie klasztoru oo. Bernardynów w Leżajsku, zajmował się obsługą finansową tej inwestycji.

"W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez działanie na szkodę samorządu województwa podkarpackiego, dotyczącego niejasności i braku transparentności przy wydatkowaniu środków unijnych, zwracamy się o podjęcie działań kontrolnych, w tym dochodzeniowo-śledczych, mających na celu wyjaśnienie zaistniałej sytuacji" - czytamy we wniosku PSL do CBA.

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl zapowiedział we wtorek, że złoży wniosek o odwołanie wicemarszałka Jana Burka. Zadeklarował, że jeśli nieprawidłowości się nie potwierdzą, wycofa się z tej decyzji. Obaj wicedyrektorzy złożyli już rezygnacje ze stanowisk i zostali zawieszeni w czynnościach, aby nie mieli dostępu do spraw prowadzonych w urzędzie.

Odnosząc się w piątek do inicjatywy PSL Ortyl powiedział na konferencji prasowej, że zwrócenie się do CBA przez Stronnictwo jest dla niego "niespodziewaną hipokryzją". Podkreślił, że jego działania wobec obu wicedyrektorów i wicemarszałka Burka nie były kwestią miesięcy, "jak w przypadku pana marszałka (Mirosława) Karapyty". "To były godziny" - dodał Ortyl.

Czytaj też: Marszałek Podkarpacia chce odwołania wicemarszałka 

Karapyta był działaczem PSL i marszałkiem województwa podkarpackiego. Prokuratura w Lublinie postawiła mu zarzuty - głównie korupcyjne. Karapyta zrezygnował z członkostwa w PSL. Wiosną 2013 r. został odwołany z funkcji marszałka woj. podkarpackiego.

Odnosząc się do spraw dwóch byłych już wicedyrektorów Ortyl powiedział, że "czynności, które do tej pory wykonaliśmy, polegają na zabezpieczeniu wszystkich kontroli, wszystkich dokumentów i to zarówno filharmonii, jak i w urzędzie marszałkowskim". "Rozpoczęliśmy kontrole, zawiadomiłem o tej sprawie przedstawiciela Komisji Europejskiej, także rozmawiałem dziś w tej sprawie z panią minister (Elżbietą) Bieńkowską, także wczoraj rozmawiałem z panią wojewodą. Wszystkie czynności są na wierzchu, są klarowne i są dostępne dla tych wszystkich, którzy powinni być tym zainteresowani" - powiedział marszałek.

Zaznaczył, że przed zakończeniem kontroli, która toczy się urzędzie marszałkowskim, "nie można orzekać o takiej czy innej sytuacji". "Po wynikach kontroli zdecydujemy, czy należy to oddać na policję, do CBA, czy do prokuratury. To jeszcze nie jest wiadome. Nie można robić żadnych ruchów bez znalezienia konkretnych rzeczy, konkretnych dowodów, zrobienia analizy w tej sprawie" - zauważył Ortyl.

W sobotę z inicjatywy radnych opozycji odbędzie się nadzwyczajna sesja sejmiku woj. podkarpackiego. Wśród autorów wniosku o zwołanie sesji jest m.in. były marszałek województwa Mirosław Karapyta. "Nie wiem, jak można tak robić, że ktoś z zarzutami sięga do tych, którzy mają niepotwierdzone zarzuty" - pytał w piątek Ortyl.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany w piątek na konferencji prasowej o wniosek PSL do CBA powiedział, że "to jest jedna z najzabawniejszych informacji, którą dzisiaj usłyszał". "Jeżeli chodzi o Podkarpacie, to ja bym na miejscu PSL się specjalnie, że tak powiem, sprawami CBA nie zajmował" - dodał.

"Tam rzeczywiście jest sprawa wicemarszałka (Burka), myśmy w tej sprawie zareagowali natychmiast, zostali zwolnieni (wice) dyrektorzy podlegający wicemarszałkowi, a on (Burek) został zawieszony w prawach członka partii. Zresztą był nim od bardzo niedawna. Ja nie mogę go wyrzucić z partii, ale jestem przekonany, że sąd dyscyplinarny albo komitet polityczny go wyrzuci" - powiedział prezes PiS.

W poniedziałek Kaczyński zawiesił Burka w prawach członka partii; sprawa została też skierowana do wyjaśnienia przez rzecznika dyscypliny PiS. Jan Burek wstąpił do PiS po tym, gdy w maju 2013 roku doszło do zmiany zarządu województwa. Władzę straciła koalicja PO-PSL-SLD. Burek był przewodniczącym klubu radnych PO w sejmiku. Podczas wyborów nowego marszałka województwa głosował za kandydaturą Ortyla (PiS), podobnie jak Lucjan Kuźniar (wtedy PSL). Na tej samej sesji obaj zostali wyrzuceni z klubów, i obaj zostali wicemarszałkami województwa w nowym zarządzie. Ortyl pokonał kandydata rządzącej dotąd w sejmiku koalicji PO-PSL-SLD Mariusza Kawę dwoma głosami.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!