Partnerzy portalu

PSP: od 1 października 189 interwencji w związku z emisją tlenku węgla; zmarły dwie osoby

  • PAP
  • 2 listopada 2021 - 06:45
Od 1 października strażacy interweniowali 189 razy w związku z emisją tlenku węgla; wskutek zatrucia czadem zmarły dwie osoby, a 51 wymagało hospitalizacji - poinformował PAP bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Z danych przekazanych PAP przez Państwową Straż Pożarną wynika, że od początku umownego sezonu grzewczego, czyli od 1 października strażacy interweniowali 189 razy w związku z emisją tlenku węgla. Wskutek zatrucia czadem zmarły dwie osoby, a 51 wymagało hospitalizacji. W całym 2021 roku odnotowano 32 ofiary śmiertelne, w tym trzy od września 2021.

W czasie sezonu grzewczego 2020/2021 PSP interweniowała 2756 razy. W wyniku zatrucia czadem zmarły 43 osoby, a 1187 osób wymagało hospitalizacji. Z kolei w ostatnich dziesięciu latach największą liczbę ofiar śmiertelnych zanotowano w sezonie 2010/2011, kiedy w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło 111 osób.

PSP, jak co roku od 1 października - umownej daty rozpoczęcia sezonu grzewczego - rozpoczęła kolejną edycję kampanii edukacyjno-informacyjnej "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa", która potrwa do końca marca 2022 roku.

Jak przypomniał w rozmowie z PAP bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej, do podstawowych zasad bezpieczeństwa należą okresowe kontrole polegające na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji.

W przypadku instalacji gazowej oraz przewodów kominowych - dymowych, spalinowych i wentylacyjnych - kontrole takie powinny być wykonywane co najmniej raz w roku, a w budynkach o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m kw. oraz innych obiektach budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m kw. - co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada.

W przypadku instalacji elektrycznej przeglądy powinny być natomiast wykonywane co najmniej raz na pięć lat.

PSP przypomniała, że niezbędne jest również usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego. W przypadku palenisk na paliwa stałe, np. pieców na węgiel lub drewno - co najmniej raz na trzy miesiące; w przypadku palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym, np. w piecach gazowych lub olejowych - co najmniej raz na sześć miesięcy.

Usuwanie zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych w ww. obiektach lub ich częściach powinno odbywać się natomiast co najmniej raz w roku, jeżeli - jak podkreśla PSP - większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

"Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa rekomendujemy stosowanie domowych czujek dymu. W domach z piecami na węgiel, drewno, w tym z kominkami lub piecykami gazowymi, dodatkowo zaleca się instalowanie czujników tlenku węgla" - powiedział PAP bryg. Kierzkowski.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!