PSP: od 1 października 189 interwencji w związku z emisją tlenku węgla; zmarły dwie osoby
Z danych przekazanych PAP przez Państwową Straż Pożarną wynika, że od początku umownego sezonu grzewczego, czyli od 1 października strażacy interweniowali 189 razy w związku z emisją tlenku węgla. Wskutek zatrucia czadem zmarły dwie osoby, a 51 wymagało hospitalizacji. W całym 2021 roku odnotowano 32 ofiary śmiertelne, w tym trzy od września 2021.
W czasie sezonu grzewczego 2020/2021 PSP interweniowała 2756 razy. W wyniku zatrucia czadem zmarły 43 osoby, a 1187 osób wymagało hospitalizacji. Z kolei w ostatnich dziesięciu latach największą liczbę ofiar śmiertelnych zanotowano w sezonie 2010/2011, kiedy w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło 111 osób.
PSP, jak co roku od 1 października - umownej daty rozpoczęcia sezonu grzewczego - rozpoczęła kolejną edycję kampanii edukacyjno-informacyjnej "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa", która potrwa do końca marca 2022 roku.
Jak przypomniał w rozmowie z PAP bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej, do podstawowych zasad bezpieczeństwa należą okresowe kontrole polegające na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji.
W przypadku instalacji gazowej oraz przewodów kominowych - dymowych, spalinowych i wentylacyjnych - kontrole takie powinny być wykonywane co najmniej raz w roku, a w budynkach o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m kw. oraz innych obiektach budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m kw. - co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada.
W przypadku instalacji elektrycznej przeglądy powinny być natomiast wykonywane co najmniej raz na pięć lat.
PSP przypomniała, że niezbędne jest również usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego. W przypadku palenisk na paliwa stałe, np. pieców na węgiel lub drewno - co najmniej raz na trzy miesiące; w przypadku palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym, np. w piecach gazowych lub olejowych - co najmniej raz na sześć miesięcy.
Usuwanie zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych w ww. obiektach lub ich częściach powinno odbywać się natomiast co najmniej raz w roku, jeżeli - jak podkreśla PSP - większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
"Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa rekomendujemy stosowanie domowych czujek dymu. W domach z piecami na węgiel, drewno, w tym z kominkami lub piecykami gazowymi, dodatkowo zaleca się instalowanie czujników tlenku węgla" - powiedział PAP bryg. Kierzkowski.
Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.
Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne.
Europa nie jest już pępkiem świata. Zobacz naszą najnowszą rozmowę z Jerzym Buzkiem
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.