Partnerzy portalu

PSP: prawie 9,7 tys. interwencji w związku z silnym wiatrem

  • PAP
  • Opublikowano: 21 października 2021 - 21:13
Prawie 9,7 tys. razy interweniowali do godz. 20.30 strażacy w związku z silnym wiatrem - poinformował PAP bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Najwięcej interwencji miało miejsce w województwach: dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Jak przekazała PAP Państwowa Straż Pożarna, do godz. 20.30 w czwartek strażacy przeprowadzili 9693 interwencje związane z silnym wiatrem. Najwięcej w województwach: dolnośląskim - 2079, wielkopolskim - 1849, kujawsko-pomorskim - 1100, zachodniopomorskim - 831 i lubuskim - 784.

Strażacy odnotowali cztery ofiary śmiertelne, wszystkie w województwie dolnośląskim. W miejscowości Rusko w powiecie świdnickim w wyniku silnego podmuchu wiatru auto dostawcze zostało zepchnięte z drogi i dachowało; zginęła jedna osoba. Kolejna osoba zginęła w miejscowości Siechnice w powiecie wrocławskim, gdy zawaliła się na nią ściana budowanego domu; dwie osoby zginęły we Wrocławiu po tym, jak drzewo przewróciło się na samochód osobowy.

PSP do godz. 20.30 odnotowała 13 osób rannych, w tym pięciu ratowników - dwóch w województwie dolnośląskim i po jednym w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim i mazowieckim.

Jak przekazał PAP bryg. Karol Kierzkowski z PSP, działania straży w dalszym ciągu polegają głównie na usuwaniu połamanych drzew i konarów ze szlaków komunikacyjnych oraz na zabezpieczaniu uszkodzonych i zerwanych dachów.

W związku z silnym wiatrem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują obecnie na północy województwa zachodniopomorskiego, a także w województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz na północy województwa mazowieckiego i podlaskiego. Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w województwie lubelskim i w części województw mazowieckiego i podlaskiego.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że zjawiska te mogą być zintensyfikowane i bardziej niebezpieczne.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!