Partnerzy portalu

PSP: W 2022 r. strażacy odnotowali ponad 600 tys. wyjazdów

  • PAP
  • Opublikowano: 1 stycznia 2023 - 16:46
W 2022 roku strażacy odnotowali ponad 600 tys. wyjazdów. To najwyższa liczba interwencji w 30-letniej historii PSP - poinformowała w niedzielę Państwowa Straż Pożarna.

Jak przekazała PSP, w 2022 roku miał miejsce jubileusz 30-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej. Za formalny początek Państwowej Straży Pożarnej uznaje się 1 lipca 1992 roku. Wówczas istniejące dotychczas Komendy Wojewódzkie oraz Rejonowe Straży Pożarnych zostały zastąpione odpowiednio: Komendami Wojewódzkimi PSP oraz Komendami Rejonowymi PSP. Funkcjonujące Zawodowe Straże Pożarne zostały przemianowane na Jednostki Ratowniczo - Gaśnicze PSP. Państwowa Straż Pożarna przejęła też wybrane jednostki Zakładowe Zawodowych Straży Pożarnych.

"2022 rok był kolejnym bardzo intensywnym dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych. Trzeba było zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, w tym również z takimi, na które wydawało się, że nikt nie jest przygotowany tj. na przykład wojna za naszą wschodnią granicą i pomoc jej mieszkańcom, czy też katastrofa ekologiczna na Odrze" - podała PSP.

PSP podkreśliła, że w trakcie ostatnich dwunastu miesięcy strażacy odnotowali ponad 600 tys. wyjazdów. "Jest to najwyższa liczba interwencji w 30-letniej historii PSP. Działaliśmy przy pożarach, wypadkach i akcjach ratowniczych z zakresu chemiczno-ekologicznego, wodnego, wysokościowego, budowlanego i poszukiwawczego, ale również wyjeżdżając do izolowanych zdarzeń medycznych wspierających system Państwowego Ratownictwa Medycznego, a także kontynuowaliśmy działania w walce z Covid-19" - zaznaczyła PSP.

Poinformowała również, że po wybuchu wojny na Ukrainie polscy strażacy pomagali m.in. w przyjęciu uchodźców do naszego oraz uruchomili pomoc sprzętową oraz szkoleniową dla strażaków z Ukrainy. "Na apel komendanta głównego PSP o pomoc sprzętową dla Ukrainy odpowiedziały również kraje z całego świata, wówczas staliśmy się koordynatorem płynącego wsparcia" - podała PSP.

PSP przypomniała, że w 2022 roku polscy strażacy pomagali również w gaszeniu pożarów w Parku Narodowym w Czechach (wspólnie z policyjnymi pilotami Black Hawka) oraz lasów we Francji, a także zrealizowali transport pomocy humanitarnej na Ukrainę.

"W celu utrzymania wysokiej gotowości operacyjnej przeprowadzono wiele ćwiczeń o zasięgu krajowym, wojewódzkim i powiatowym. Na szczególną uwagę zasłużyły ćwiczenia "Kuźnia Raciborska 2022", które zorganizowano w 30. rocznicę tragicznego i największego w powojennej historii pożaru lasu, na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie oraz powiatu raciborskiego" - napisała w komunikacie PSP.

Zaznaczyła w nim, że polscy strażacy zrealizowali też szereg szkoleń, ćwiczeń i wizyt studyjnych poza granicami Polski, w tym w USA, Austrii, Hiszpanii, Francji, Mołdawii, Rumunii, Estonii, zdobywając wiedzę i doświadczenie między innymi z zakresu ratownictwa medycznego, ochrony ludności, działań międzynarodowych i gaszenia pożarów lasów.

"Z dniem 1 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy uchwalonej pierwszej w historii ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych, dzięki której prawie 100 tys. druhów - emerytów otrzymało wyczekiwane od lat świadczenie ratownicze" - przypomniała PSP.

Dodała, że realizując zapisy ustawowe, we wszystkich 16 województwach wyznaczono zastępców komendantów wojewódzkich do pełnienia roli koordynatorów ds. współpracy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych. "Strażacy PSP i druhowie OSP zrealizowali wiele wspólnych akcji ratowniczo - gaśniczych, odbyło się wiele spotkań i rozmów oraz kontynuowano wsparcie sprzętowe dla OSP, w tym szczególnie w zakresie samochodów ratowniczo - gaśniczych" - poinformowała PSP.

Jak przekazała PSP z budżetu państwa przekazane zostały środki finansowe w wysokości 25 mln zł z przeznaczeniem na zakup sprzętu, umundurowania i wyposażenia osobistego oraz sprzętu teleinformatycznego wykorzystywanego w procesie szkolenia Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

PSP poinformowała, że miniony rok to również nowy sprzęt ratowniczo - gaśniczy w jednostkach PSP i rozpoczęte inwestycje budowlane, na które z Programu Modernizacji w okresie 4 lat przewidziano 800 mln zł. W ramach podpisanych w 2022 roku umów Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprze w 2023 roku kwotą 350 mln złotych projekt "Pomagamy i chronimy - Policja i Państwowa Straż Pożarna na straży bioróżnorodności", w ramach którego Komenda Główna Policji i Państwowa Straż Pożarna zyska dwa śmigłowce wraz z wyposażeniem do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

"W ramach kolejnego projektu PSP otrzyma ponad 51,7 mln zł, z którego dla KG PSP i 16 KW PSP zakupionych zostanie 180 sztuk sprzętu do działań ratowniczo-gaśniczych" - podkreśliła PSP.

Podała też, że w ramach przetargu ogłoszonego przez KG PSP rozpoczęto zakupy umundurowania według nowego wzoru dla strażaków jednostek PSP w całym kraju. "Ponadto, po długim oczekiwaniu doczekaliśmy się aktu prawnego umożliwiającego zakupy ubrań specjalnych lekkich, które będzie można używać w terenie otwartym. Dzięki tej nowelizacji dwuczęściowe lekkie ubranie specjalne wyodrębniono od ubrań popularnie zwanych +nomexami+. Rozpoczęto również działania nad wypracowaniem jednolitego standardu odzieży ochronnej dedykowanej ratownikom wysokościowym KSRG - członkom Specjalistycznych Grup Ratownictwa Wysokościowego PSP" - przekazała PSP.

W 2022 roku strażacy PSP otrzymali także nowe legitymacje służbowe.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!