Partnerzy portalu

Puławy: Wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego - 11 listopada

  • PAP
  • 9 listopada 2021 - 13:45
Wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, turniej siatkówki, bieg i rajd rowerowy zaplanowano w Puławach (Lubelskie) na 11 listopada w związku z Narodowym Świętem Niepodległości.

Uroczystości patriotyczne rozpoczną się w czwartek o godzinie 9. mszą świętą w kościele pod wezwaniem świętego Józefa na Włostowicach w Puławach, następnie przy pomniku Odzyskania Niepodległości wystąpi z okolicznościowym przemówieniem Prezydent Miasta Puławy - złożone zostaną kwiaty. Jako imprezy towarzyszące zaplanowano m.in. turniej piłki siatkowej, XXXII Ogólnopolski Bieg Niepodległości i rajd rowerowy.

W południe na skwerze Niepodległości w Puławach odbędzie się wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu".

"Do udziału zapraszamy wszystkich mieszkańców Puław, którzy chcą razem uczcić ten dzień. Mieszkańców podczas śpiewania będą też wspierać lokalni sportowcy" - powiedział PAP kierownik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta Puławy Łukasz Kołodziej.

Jak podkreślił historyk z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Puławy Zbigniew Kiełb, przy okazji wspomnień o odzyskaniu niepodległości warto pamiętać o dacie 2 listopada 1918 r., która dla Puław ma szczególne znaczenie. "To właśnie tego dnia Władysław Szczypa jako komendant I Podobwodu VIII Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej wraz z podkomendnymi odzyskali niepodległość dla Puław rozbrajając Niemców i Austriaków stacjonujących w mieście i okolicach" - powiedział Kiełb i dodał, że Szczypa w 2007 r. został pośmiertnie awansowany do stopnia kapitana, a w 1998 r. jedną z puławskich ulic na Mokradkach nazwano jego imieniem.

Czwartkowe uroczystości zakończy zaplanowany na godz. 19. koncert "Cztery pory roku Vivaldi - Piazzola" w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Częstochowskiej. Koncert odbędzie się w sali widowiskowej Puławskiego Ośrodka "Dom Chemika".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!