Partnerzy portalu

Radni Oświęcimia skrytykowali użycie symbolu Auschwitz w spocie PiS

  • PAP
  • 31 maja 2023 - 17:13
Stanowczy sprzeciw „wobec skandalicznego wykorzystania przez partię PiS w politycznym spocie reklamowym symbolu Auschwitz oraz pamięci ofiar ludobójstwa” wyraziła rada miejska Oświęcimia w przyjętym w środę stanowisku.
  • Rada miasta Oświęcim zażądała od PiS "natychmiastowego zaprzestania publikacji spotu w przestrzeni publicznej".
  • Za przyjęciem stanowiska opowiedziało się 13 z 21 oświęcimskich radnych. Czworo było nieobecnych, a tyle samo nie wzięło udziału w głosowaniu.
  • Spot, do którego odnieśli się radni miasta Oświęcimia, ukazał się w środę rano na oficjalnych profilach partii Prawo i Sprawiedliwość w mediach społecznościowych. Dotyczy planowanego przez środowiska opozycyjne na 4 czerwca marszu w Warszawie.

"Rada miasta Oświęcim wyraża zdecydowany i stanowczy sprzeciw wobec skandalicznego wykorzystania przez partię Prawo i Sprawiedliwość w politycznym spocie reklamowym symbolu Auschwitz oraz pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego w byłym nazistowskim niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady KL Auschwitz. Świadczy to o braku przyzwoitości i upadku zasad moralnych autorów spotu" - brzmi przyjęte w środę stanowisko przekazane przez rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzynę Kwiecień.

Tragedia nie może być wykorzystywana w celach politycznych

Zdaniem rady "Auschwitz jest symbolem nienawiści i pogardy do drugiego człowieka". "To miejsce wymaga ciszy, zadumy i spokoju. Powinno być otoczone czcią i szacunkiem. Tragedia ponad miliona ludzkich istnień nie może być wykorzystywana do osiągania jakichkolwiek politycznych celów godzących w pamięć ofiar i ich rodzin. Jesteśmy oburzeni tak cynicznym i instrumentalnym wykorzystaniem symbolu największej zbrodni w dziejach ludzkości. Pamięć o ofiarach Auschwitz powinna nas łączyć, a nie dzielić" - podkreślono.

Rada zażądała od PiS "natychmiastowego zaprzestania publikacji spotu w przestrzeni publicznej".

Za przyjęciem stanowiska opowiedziało się 13 z 21 oświęcimskich radnych. Czworo było nieobecnych, a tyle samo nie wzięło udziału w głosowaniu.

Spot ukazał się w mediach społecznościowych PiS

Spot, do którego odnieśli się radni miasta Oświęcimia, ukazał się w środę rano na oficjalnych profilach partii Prawo i Sprawiedliwość w mediach społecznościowych. Dotyczy planowanego przez środowiska opozycyjne na 4 czerwca marszu w Warszawie.

Tweet brzmi: "#Marsz4Czerwca coraz bliżej. Czy na pewno chcesz tam być?". Do niego dołączony jest 14-sekundowy spot. Pokazana w nim jest brama główna byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau i rampa kolejowa, na którą w 1944 roku docierały transporty, głównie z przeznaczonymi na zagładę Żydami, ale też m.in. Polaków z powstańczej Warszawy. Na tym tle pojawia się napis: "W Auschwitz zamordowano ponad 1 mln osób", a potem kolejny: "6 mln Polaków zamordowano podczas wojny". Po nich widać skan tweeta opublikowanego przez Tomasza Lisa: "Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora". Słychać głos lektora, który nawiązując do słów Lisa, pyta: "Czy na pewno chcesz iść pod tym hasłem?". Na końcu spotu pojawia się napis "#marsz4czerwca".

W tej sprawie w środę na Twitterze wypowiedziało się Muzeum Auschwitz. "Instrumentalizacja tragedii ludzi, którzy cierpieli i ginęli w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz - po jakiejkolwiek stronie politycznego sporu. To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej" - wskazała placówka.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!