Partnerzy portalu

Radni sejmiku z PiS bojkotują galę jubileuszu województwa świętokrzyskiego

Radni sejmiku woj. świętokrzyskiego z PiS nie wezmą udziału w gali z okazji 20-lecia utworzenia województwa świętokrzyskiego, poinformował sekretarz PiS w regionie, wiceprzewodniczący sejmiku Andrzej Pruś. W opinii radnych, władze województwa zamiast rozwojem regionu, wolą zajmować się celebrowaniem władzy.


Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • W Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się dziś uroczysta gala z okazji 20-lecia utworzenia województwa. Podczas imprezy wręczone zostaną Odznaki Honorowe Województwa Świętokrzyskiego.
  • Wśród wyróżnionych będzie m.in. były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, który w lipcu 1998 r. zawetował ustawę wprowadzającą nowy podział administracyjny Polski, z podziałem na 15 województw (z Kielcami w woj. małopolskim).
  • Zdaniem radnych sejmiku z PiS, "nieudolna władza województwa  nie ma się czym pochwalić i najgłośniejsze nawet świętowanie nie jest w stanie tego zmienić".

Podczas konferencji prasowej w Kielcach Pruś odczytał oświadczenie radnych sejmiku z PiS, w którym podkreślono, że "dzięki powstaniu województwa świętokrzyskiego wszyscy mieszkańcy tej ziemi mogą cieszyć się z podmiotowości naszego regionu".

- Dziś trudno byłoby znaleźć kogoś, kto nie byłby zadowolony, że jest mieszkańcem województwa z siedzibami władz w Kielcach, i co jest najważniejsze, duchową stolicą na Świętym Krzyżu, od którego nazwę wziął cały region - dodano.

Według radnych PiS, "radość z tak chwalebnej historii zakłóca jednak nieudolność władz samorządowych województwa, zdominowanych od samego początku przez działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy zamiast rozwojem regionu, wolą zajmować się celebrowaniem władzy i adoracją siebie nawzajem".

Czytaj też: Samorząd wojewódzki ma 20 lat, a wciąż wydaje się "wirtualny"

- Efektem takiej beztroski jest ogromne zapóźnienie rozwojowe naszego regionu w porównaniu z innymi województwami (…)Trudno jest przejść obok tak ważnych rzeczy obojętnie i zająć się dziś świętowaniem, bo nieudolna władza naszego województwa po prostu nie ma się czym pochwalić i najgłośniejsze nawet świętowanie nie jest w stanie tego zmienić - brzmi stanowisko radnych.

Według Prusia, władze województwa nie stają na wysokości zadania, ponieważ, w porównaniu z innymi regionami Polski, Świętokrzyskie posiada ogromne zapóźnienia i dołuje we wszystkich rankingach. "Poza jednym, o którym bardzo często mówimy, przodujemy jedynie w tym o szybkości wyludniania się" - zaznaczył wiceprzewodniczący sejmiku.

Jak dodał, to niestety taka "łyżka dziegciu do słodkości, w które będą opływać dziś pewnie niektórzy włodarze tego województwa, ale poważni ludzie uczestniczący w życiu publicznym nie mogą nad tym przechodzić do porządku dziennego".

Członek zarządu woj. świętokrzyskiego Piotr Żołądek, decyzję radnych PiS nazwał "najbardziej tanim i podłym populizmem". - Nie widzę tutaj w tym wszystkim żadnego racjonalnego przesłania do bojkotowania tak ważnej uroczystości" - dodał.

Odnosząc się do zarzutów PiS o zacofaniu województwa przez rządy PSL odparł, że ta retoryka przewija się od dłuższego czasu. - PiS również przez cztery lata uczestniczyło we władzy w samorządzie województwa, więc jeśli uważa, że jest zacofane (województwo), to też za to biorą pełną odpowiedzialność - powiedział Żołądek.

Dodał, że politycy PiS mogli m.in. jedną decyzją zlokalizować Centralny Port Komunikacyjny w podkieleckich Obicach, a nie w Baranowie w woj. mazowieckim. - Niech dzisiaj spojrzą na własne efekty podczas trzech lat rządzenia na szczeblu centralnym. Pytam, jakie dzisiaj inwestycje z poziomu władzy centrali zostały zrealizowane w woj. świętokrzyskim? Niech pokażą - mówił Żołądek.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!