Partnerzy portalu

Radom: Kończą się łóżka w szpitalu tymczasowym; zajęte wszystkie respiratory

  • PAP
  • 29 października 2021 - 18:00
Wszystkie łóżka dla chorych na COVID-19 leczonych na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej w szpitalu tymczasowym w Radomiu były w piątek zajęte. Zaczyna też brakować miejsc dla pacjentów niewymagających respiratora. Według dyrekcji szpitala w weekend mogą pojawić się problemy, bo chorych będzie przybywać.

Jak poinformował w piątek PAP dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Marek Pacyna, w piątek w szpitalu tymczasowym było 53 pacjentów.

Dodał, że - jeśli chodzi o liczebność wolnych łóżek - to sytuacja jest dynamiczna. Na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej cały czas wszystkie łóżka z podłączeniem do respiratora są zajęte.

"Jedno miejsce na oddziale zwykłym mamy jeszcze wolne, ale w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym na wynik testu na koronawirusa czeka już kolejnych kilka osób, więc pewnie za chwile będziemy mieć komplet" - powiedział Pacyna.

Szef radomskiego szpitala zaznaczył, że wszyscy chorzy z koronawirusem są na razie przyjmowani, bo zwalniają się łóżka po pacjentach wypisywanych w piątek do domu. "Obawiam się jednak, że czeka nas ciężki weekend, bo chorych będzie przybywać" - zauważył Pacyna.

W piątek w szpitalu tymczasowym przebywało 53 chorych z koronawirusem. Wszystkie miejsca respiratorowe na OIOM dla chorych na COVID-19 były zajęte. Dodatkowo komplet pacjentów był na oddziale obserwacyjno-zakaźnym - 26 osób. Pacjenci z koronawirusem leżeli też w izolatkach na oddziałach: wewnętrznym, ginekologiczno-położniczym, ortopedycznym, nefrologii i chirurgii.

Pacyna zauważył, że prawie wszyscy chorzy, którzy trafiają do szpitala z koronawirusem, nie szczepili się przeciwko COVID-19. Są to osoby w różnym wieku, sporo jest młodych pacjentów, są też ciężarne kobiety.

Pacyna przypomniał, że zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego 2 listopada w szpitalu tymczasowym w Radomiu mają być uruchomione kolejne 44 łóżka dla chorych na COVID-19, w tym 10 dodatkowych miejsc z podłączeniem do respiratora znajdujących się na oddziale intensywnej opieki medycznej. W sumie będzie 100 łóżek zwykłych i 20 respiratorowych. "Kompletujemy kadrę; robimy wszystko, aby uruchomić dodatkowe miejsca" - zapewnił dyrektor.

Otwarty pod koniec marca szpital tymczasowy w Radomiu działa w nowo wybudowanym budynku Centrum Rehabilitacji przy ul. Narutowicza. Dodatkowo na początku maja ruszył oddział intensywnej opieki medycznej dla chorych na COVID-19, który mieści się w zmodernizowanych pomieszczeniach w głównym budynku szpitala przy ul. Tochtermana. W zorganizowaniu lecznicy pomagał Totalizator Sportowy.

Od lipca do października, w związku ze spadkiem zachorowań na COVID-19, działalność szpitala była zawieszona.

Od 4 października, zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego, szpital uruchomił ponownie 56 łóżek zwykłych dla pacjentów chorych na COVID-19 i 10 łóżek respiratorowych. W listopadzie ma być uruchomiony kolejny moduł; w sumie będzie 100 miejsc zwykłych i 20 respiratorowych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!