Partnerzy portalu

Radomskie Centrum Onkologii nosi imię Bohaterów Radomskiego Czerwca’76

Radomskie Centrum Onkologii nosi od poniedziałku imię Bohaterów Radomskiego Czerwca’76. To pierwsza placówka w kraju, która w ten sposób uhonorowała uczestników robotniczego protestu przeciwko komunistycznej władzy.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• 25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia, w proteście przeciw planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności, wyszło 20-25 tys. ludzi.

• Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według IPN zatrzymano 654 osoby.

Radomskie Centrum Onkologii działa w Radomiu od roku. "Przez nadanie imienia Bohaterów Radomskiego Czerwca'76 stajemy się częścią historii tego miasta" - podkreśliła podczas uroczystości nadania imienia szpitalowi, dyrektor placówki Dorota Ząbek.

Zdaniem wicewojewody mazowieckiego Artura Standowicza, to ważny moment dla Radomia i województwa mazowieckiego. Jak zaznaczył, Radomskie Centrum Onkologii jest pierwszą placówką, która nosi imię Bohaterów Radomskiego Czerwca'76. "To kolejny krok w kierunku promocji i przypominania o tym, jak ważną rolę odegrały wydarzenia radomskie w historii polskich dążeń do wolności" - stwierdził wicewojewoda.

Pomysłodawcą uhonorowania przez radomski szpital uczestników protestu w czerwcu 1976 r. był przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu i dyrektor radomskiej siedziby Polskiej Grupy Zbrojeniowej Dariusz Wójcik. Jak powiedział, pomysł zrodził się, gdy w ub. roku PGZ fundowała stypendia dla osób pokrzywdzonych w czerwcu 1976 r. Niedługo potem Wójcik wystosował list intencyjny do władz szpitala, a z inicjatywą nadania imienia Bohaterów Radomskiego Czerwca'76 wystąpił do szpitala prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec'76 Stanisław Kowalski.

"Czujemy się uhonorowani i dumni. Dzisiejsza uroczystość przywraca wiarę w to, że to, co zrobiliśmy w czerwcu 1976 r. miało sens i zostało docenione" - powiedział Kowalski. Dodał, że "radomski Czerwiec'76 otworzył Polsce drogę ku wolności". "Ci ludzie, którzy wraz z lekarzami, w tym szpitalu walczą o życie, powinni mieć nadzieję i wiarę, że się uda. Tak jak i my wierzyliśmy w słuszność i powodzenie naszych działań" - stwierdził prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec'76.

25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia, w proteście przeciw planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności, wyszło 20-25 tys. ludzi. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według IPN zatrzymano 654 osoby. Tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat.

W związku z udziałem w proteście pracę straciło ok. 900 radomian, przede wszystkim pracowników Zakładów Metalowych. Tragiczną konsekwencją protestów było bezprawne bicie zatrzymanych na tzw. ścieżkach zdrowia zaczęły się także represje wobec uczestników protestu i ich rodzin.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera podkreślił, że Radomskie Centrum Onkologii jest istotną placówką na mapie zdrowotnej Mazowsza, ponieważ ma w swojej ofercie szeroki zakres świadczeń z zakresu onkologii. "Dobrze byłoby gdyba taka placówka znalazła się w sieci szpitali na Mazowszu" - ocenił Siepiera. Zaznaczył, że ta decyzja będzie jednak należała do ministra zdrowia.

Radomskie Centrum Onkologii ma podpisany kontrakt z NFZ na leczenie metodami chemioterapii i radioterapii, programy lekowe i profilaktyczne. Na oddział chemioterapii miesięcznie trafia 140 pacjentów. Radioterapii poddawanych jest 60 osób dziennie. Od 1 lipca w szpitalu ruszy także poradnia onkologiczna. Lecznica jest przygotowana do uruchomienia oddziału chirurgii onkologicznej, niezbędnego do kompleksowej działalności onkologicznej. W tym przypadku potrzebny jest kolejny kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!