Partnerzy portalu

Rafalska o priorytetach na 2019: trzeba zintensyfikować działania na rzecz osób starszych

W 2019 r. na pewno trzeba zintensyfikować działania na rzecz osób starszych. Problem nie tkwi tylko w zwiększaniu wydatków na programy, chodzi również o kompleksowość opieki, rozwój usług opiekuńczych – podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

- Na pewno trzeba zintensyfikować działania na rzecz osób starszych. Na pewno polityka społeczna, która jest polityką międzyresortową, musi być realizowana w szerszym zakresie. Ma ona poprawić sytuację życiową osób starszych, żebyśmy nie wpadli w poważniejsze problemy - mówiła szefowa resortu rodziny i pracy.

Jej zdaniem problem nie tkwi tylko i wyłącznie na zwiększeniu wydatków np. na program "Senior plus". - Póki co te środki na poziomie 80 mln wydają się wystarczające. Chodzi o kompleksowość opieki, rozwój usług opiekuńczych, takie wsparcie, które pozwoli seniorom sprawnie funkcjonować w swoim środowisku zamieszkania - podkreśliła Rafalska.

Czytaj więcej: Prezydent Duda o sukcesach 2018 roku: realizacja 500 plus bardzo ważna

Według niej należałoby kontynuować i nieco zmodyfikować program "Opieka 75 plus" wsparcia usług opiekuńczych, realizowany przez samorządy. - Chodzi o rozszerzenie dostępu do tego programu dla rodzin, nie tylko osób 75 plus - wyjaśniała.

W ramach programu gminy wiejskie, miejsko-wiejskie i miejskie do 60 tys. mieszkańców mogą skorzystać z 50 proc. dofinansowania na świadczenie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, jeżeli świadczenie realizują samodzielnie. Na realizację programu zapewniono w budżecie państwa ponad 57 mln zł.

Minister odniosła się też do sytuacji osób niepełnosprawnych. Zwróciła uwagę, że duże oczekiwania wiązane są z Funduszem Solidarnościowym. - Dzięki niemu będziemy mogli wprowadzać rozwiązania i wypełniać pewne luki. Myślę, że w 2019 r. chcielibyśmy przeprowadzić reformę, która dotyczy orzecznictwa w kwestii niesamodzielności - mówiła.

KOMENTARZE3

  • samowolka.BUS. 2019-01-01 16:46:12
    dostępność osób starszych do pozamiejskiego publicznego transportu zbiorowego na cywilizowanym poziomie, jest podstawową potrzebą osób starszych - Osoby 65+ , w zasadzie od zawsze przemieszczały się pekaesami, a niestety teraz praktycznie zostały pozbawione możliwości dojazdu gdziekolwiek, bo pozami...ejski drogowy ptz. w zasadzie nie istnieje , gdyż działa tylko na opłacalnych trasach. Niestety osoby starsze , raczej nie będą już kierowcami, więc siedzą w domu , odcięci od świata i ludzi.  rozwiń
  • ZYSKODAWCY.pl 2019-01-01 12:21:46
    Przestańcie pobierać od emerytur podatek dochodowy i składkę zdrowotną - wydaje się że TO WSTYD I HAŃBA !
  • ZERO CZYLI NIC ! 2018-12-31 15:20:09
    Dostępność do pozamiejskiego drogowego publicznego transportu zbiorowego, zarówno osób starszych jak i młodszych pogarsza się systematycznie od 2010 roku , kiedy ustawowo pozwolono na tzw. "busiarską wolnoamerykankę" - proceder trwa w najlepsze, a PiS pomimo już chyba 3 letnich rządów nie... naprawił tej fatalnej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, a zaproponowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt z dn. 09.12.2018 , niestety proponuje utrzymanie głównych przepisów które doprowadziły do tak tragicznej sytuacji.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!