PARTNER PORTALU

Rafalska: W kraju jest problem nielegalnych domów opieki

  • PAP/MN    14 października 2016 - 15:22
Rafalska: W kraju jest problem nielegalnych domów opieki
Dom w Zgierzu nie powinien w takiej formule w ogóle funkcjonować - nawiązuje do tragicznych zdarzeń Rafalska. (fot. Twitter)

• W kraju jest problem nielegalnych domów opieki społecznej, działających w tzw. szarej strefie - powiedziała w piątek (14 października) w Szczecinie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
• Jej zdaniem problem nielegalnych placówek w największej koncentracji występuje prawdopodobnie w województwie mazowieckim.
• Minister zaapelowała o sprawdzanie miejsc opieki.
Minister odniosła się do przypadku śmierci pensjonariuszy Domu Schronienia Samotnych, Starszych i Potrzebujących oraz Samotnej Matki w Zgierzu. Tamtejsza prokuratura prowadzi śledztwo ws. śmierci pięciu osób przewiezionych do miejscowych szpitali z Domu Schronienia. Po informacjach o niewłaściwej opiece nad pensjonariuszami przeniesiono z niego do zgierskich szpitali 13 osób; pięć z nich zmarło w szpitalach.

"W Polsce jest problem funkcjonowania nielegalnych domów opieki społecznej w tzw. szarej strefie, gdzie pod płaszczykiem prowadzenia działalności gospodarczej prowadzona jest usługa opiekuńcza, czasami nad ciężko chorymi osobami starszymi" - powiedziała dziennikarzom Rafalska.

"Dom w Zgierzu nie powinien w takiej formule w ogóle funkcjonować. Był zarejestrowany jako noclegownia, a funkcjonował jako dom pomocy społecznej, udzielając opieki - jeśli można tak nazwać jego działalność - w sposób zupełnie nieuprawniony, w nieodpowiednim standardzie i bez wymaganego zezwolenia" - dodała minister.

Czytaj też: Łódzkie: Wojewoda zarządził kontrole w noclegowniach i schroniskach

Jej zdaniem problem nielegalnych placówek w największej koncentracji występuje prawdopodobnie w województwie mazowieckim, gdzie są duże potrzeby pełnienia całodobowej opieki. "Mamy informacje, że może być takich placówek 60, a w całej skali [kraju] ponad 100" - dodała.

Minister zaapelowała o zgłaszanie przypadków nielegalnie działających domów opieki wydziałom polityki społecznej urzędów wojewódzkich bądź powiatowym centrum pomocy rodzinie.

Rafalska prosiła także o zwracanie uwagi na jakość świadczonych usług. "Powierzamy pod opiekę czasami swoich bliskich, rodziców, czy osoby chore, które nie mogą się skarżyć, albo powiedzieć o jakości opieki, która może zagrażać ich zdrowiu i życiu" - dodała.

"Będziemy prowadzić intensywną akcję informacyjną, żeby ludzie po prostu wiedzieli o tym, czego mogą się spodziewać, jaką informację powinni dostać, czy gdzie mogą się upewnić, czy to jest legalna czy nielegalna placówka" - dodała Rafalska.

Czytaj tez: Zakończenie negocjacji z Airbusem to cios dla łódzkiego

Resort poinformował, że monitoruje sytuację Domu Schronienia w Zgierzu, poprzez bieżący kontakt z Wojewodą Łódzkim oraz z Wydziałem Polityki Społecznej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, który sprawuje nadzór i kontrolę nad jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej. "Wszelkich informacji dotyczących zaistniałej sytuacji udziela Łódzki Urząd Wojewódzki" - podało MRPiPS

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (2)

  • Prof. Glass, 2017-06-28 15:19:09

    Dojenie staruszków, wykańczanie ich przyszło do nas z Hameryki! Bo to przeca kapitalizm ustanowił prawa, które mówią, że jak nic nie jest zabronione, to wszystko jest możliwe- handel ludźmi to też od nich!
  • Arltyuk, 2017-06-28 14:08:36

    Dlatego zanim oddałem ojca do domu opieki, upewniłem się czy ma np. pozwolenie wojewody, po długich poszukiwaniach znalazłem wreszcie dom opieki Promyk w miejscowości Unierzyż (woj. Mazowieckie)

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!