Regiony same nie sprostają transformacji. Rola państwa niezbędna, ale czy kluczowa?

Prof. Adam Drobniak. Fot. PTWP
O warunkach sprawiedliwej transformacji, pochopnym myleniu jej z transformacją energetyczną, a także o demarkacji między działaniami na szczeblu kraju i regionów rozmawiamy z prof. Adamem Drobniakiem, dyrektorem Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych i kierownikiem Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, a zarazem twórcą Krajowego Planu Sprawiedliwej Transformacji.
- - Regiony miałyby problem z dogadaniem się i skoordynowaniem działań z sektorem tradycyjnym, z legislacją czy z projektami flagowymi. Stąd właśnie wziął się Krajowy Plan Sprawiedliwej Transformacji – wyjaśnia jego twórca, prof. Adam Drobniak.
- - Samorządy mają większe doświadczenie w pozyskiwaniu środków finansowych. Duże spółki natomiast nigdy nie miały specjalnie dla siebie adresowanego programu europejskiego i dlatego nie mają podobnego doświadczenia – stwierdza prof. Drobniak, komentując projekty zgłoszone do tej pory do KPST.
- - Sprawiedliwa transformacja czasem bywa mylona z transformacją energetyczną. Trzeba jednak pomyśleć szerzej i zastanowić się nad dywersyfikacją gospodarek w regionach węglowych – podpowiada twórca KPST.
Czy Polaków będzie stać na mieszkania? Zobacz najnowszą debatę

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE1
-
Życie jest piękne
2021-11-04 13:26:38
Rządowe programy, fundusze, agencje i inne dziwne twory do rozdawnictwa kasy mnożą się jak króliki i w dodatku muszą być zdublowane bo jest przecież szczebel krajowy i samorządowy jak w sprawiedliwej transformacji. Powstał też następny dziwny twór fundusz transformacji energetyki który za chwilę się... rozwiń