Partnerzy portalu

Rekordowe zainteresowanie wyrobieniem paszportu. Urzędy czynne nawet w sobotę

  • PAP/rs
  • 20 marca 2023 - 15:52 | Aktualizacja: 20 marca 2023 - 16:23
W związku ze szczególnie dużym zainteresowaniem wyrobieniem paszportów w województwie małopolskim w kolejne weekendy organizowane będą „soboty paszportowe”, w trakcie których będzie można uzyskać ten dokument. Najbliższą zaplanowano na 25 marca.
  • Jak wskazał wojewoda, od zeszłego roku notowane jest rekordowe zainteresowanie uzyskaniem dokumentów paszportowych.
  • W styczniu i lutym tego roku w biurze w Krakowie złożono łącznie 14 446 wniosków, a zatem o prawie 3 tys. więcej niż w analogicznym okresie rok temu (o ok. 30 proc. więcej).
  • Dlatego - jak wskazał wojewoda - wzorem zeszłego roku będą w regionie organizowane "soboty paszportowe".

Rekordowe zainteresowanie obywateli wyrobieniem paszportu

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał w poniedziałek, że w ostatnim czasie punkty paszportowe w całym regionie cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem obywateli. Dlatego - wskazał wojewoda - wzorem zeszłego roku będą tam organizowane "soboty paszportowe".

W ubiegłym roku odbyły się cztery takie akcje - złożono wówczas ponad 2,5 tys. wniosków i odebrano ponad 1,4 tys. paszportów. "Na ten rok planujemy siedem sobót paszportowych, choć nie wykluczamy rozszerzenia tego planu. Najbliższa okazja będzie już 25 marca. Warto ją wykorzystać w okresie przedświątecznym" - powiedział Kmita.

W sobotę 25 marca w godz. od 8:00 do 14:00 dostępne dla interesantów będą oddziały paszportowe w: Krakowie (ul. św. Sebastiana 9), Tarnowie (al. Solidarności 5-9) oraz Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 52).

Kolejne "soboty paszportowe" zaplanowane są na: 15 kwietnia, 29 kwietnia, 13 maja, 27 maja, 17 czerwca, 1 lipca.

Jak wskazał wojewoda, od zeszłego roku notowane jest rekordowe zainteresowanie uzyskaniem dokumentów paszportowych. Wówczas we wszystkich punktach paszportowych w Małopolsce przyjęto 246 149 wniosków paszportowych i wydano 236 079 dokumenty.

"Łącznie we wszystkich lokalizacjach obsłużono w zeszłym roku blisko pół miliona obywateli chcących uzyskać paszporty. Początek tego roku to także gorący okres" - ocenił Kmita.

Według niego w styczniu i lutym tego roku w biurze w Krakowie złożono łącznie 14 446 wniosków, a zatem o prawie 3 tys. więcej niż w analogicznym okresie rok temu (o ok. 30 proc. więcej).

"Mimo tak dużego obłożenia pracą zawsze dochowujemy 30-dniowego terminu na wykonanie paszportu" - zaznaczył wojewoda małopolski i podkreślił, że odpowiednie służby cały czas monitorują poziom zainteresowania sprawami paszportowymi. W reakcji na utrzymujące się bardzo duże zainteresowanie tym obszarem wojewoda podjął np. decyzję o zatrudnieniu kolejnych pracowników, którzy wzmocnią obecną obsadę etatową oddziału paszportowego.

Wojewoda zainicjował uruchomienie terenowych punktów paszportowych

Wojewoda zainicjował także uruchomienie kolejnych terenowych punktów paszportowych zlokalizowanych w mniejszych miastach. W maju zeszłego roku powstał taki punkt w Myślenicach, a w styczniu br. - w Suchej Beskidzkiej.

"Zdecydowałem również o uruchomieniu kolejnego Punktu w Miechowie. Przywracanie i uruchamianie terenowych punktów paszportowych to odpowiedź na potrzeby Małopolan, którzy chcą składać wnioski paszportowe tam, gdzie mają najbliżej" - zapowiedział Kmita.

Statystyki paszportowe pokazują, że terenowe punkty paszportowe cieszą się dużym zainteresowaniem. W Krakowie, który pozostaje liderem w styczniu i lutym 2023 r. złożono 14 446 wniosków (36 proc. wszystkich). Na drugim miejscu jest biuro paszportowe w Tarnowie (4 117), zaś na trzecim - punkt w Nowym Targu (2 756). Na kolejnych miejscach w statystykach znalazł się Nowy Sącz (2 685) oraz Chrzanów (2 536).

W oddziale paszportowym w Krakowie, a także w 11 punktach paszportowych w całej Małopolsce można internetowo zarezerwować termin do złożenia wniosku paszportowego i odbioru paszportu. W pozostałych trzech punktach trwają prace mające na celu zainstalowanie takiego systemu. Internetowa rezerwacja terminu nie jest obowiązkowa.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!