Partnerzy portalu

Rodziny zagrożone przemocą nadal bez pomocy

Wiele gmin nadal nie stworzyło zespołów interdyscyplinarnych, które miały pracować z rodzinami zagrożonymi przemocą.
Znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zaczęła obowiązywać w sierpniu 2010 r. Zgodnie z ustawą gminy i powiaty mają obowiązek opracowania i realizacji programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie i zapewniania miejsc w ośrodkach wsparcia oraz stworzyć zespoły interdyscyplinarne, zajmujące się zapobieganiem rodzinnej przemocy.  

W pierwszym roku obowiązywania ustawy tylko w ok. 60 proc. gmin powstały zespoły interdyscyplinarne zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy.

W woj. małopolskim na 182 gminy w 167 powstały zespoły. Najmniej zespołów powstało w woj. łódzkim, dolnośląskim i mazowieckim, gdzie nawet połowa powiatów ich nie opracowała.

Jak informuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej powodem nierównomiernej realizacji zadań było to, że nie wszystkie władze samorządowe, które funkcjonowały do wyborów podejmowały działania wynikające z obowiązujących od 1 sierpnia 2010 r. przepisów prawa np. nie powoływały zespołów interdyscyplinarnych. Nowe władze natomiast na początku kadencji skupiały się przede wszystkim na ukonstytuowaniu się w rodzinie.
KOMENTARZE4

  • M.Gryczany 2012-02-04 12:05:52
    Tylko nielicznym udaje się taką kobietę znależć! Hłasce się nie udało...Ja mam ogromne szczęście!!!
  • Jubilat 2012-02-04 11:14:33
    "Z dobrą kobietą życie nie boli..." M.Hłasko W każdej sytuacji "Przyjaciel potrzebny od zaraz"!
  • Swat 2012-02-04 10:28:11
    to smutne...

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!