Partnerzy portalu

Rozbudują monitoring na osiedlu komunalnym. Z powodu awantur i pożarów

  • PAP/PW
  • 27 marca 2023 - 11:36 | Aktualizacja: 27 marca 2023 - 12:14
Na osiedlu komunalnym w Białymstoku zostanie rozbudowany monitoring, w blokach będą założone czujki pożarowe, a w drzwiach wejściowych zamki - radni przegłosowali zmianę w budżecie miasta, zgodnie z którą znajdzie się na ten cel 600 tys. zł.
  • Grupa mieszkańców zaapelowała do władz miasta o poprawę stanu bezpieczeństwa na osiedlu przy ul. Barszczańskiej i Klepackiej.
  • - Od ponad 20 lat praktycznie nikt nigdy nic nie robił - zauważyła na sesji jedna z mieszkanek, która mówiła o powszechnym obrazie tego osiedla, gdzie mieszkają "ludzie patologiczni". - To jest niezgodne z prawdą - podkreśliła.
  • - Są pojedyncze przypadki ludzi, którzy urządzają tam meliny, awanturują się, zastraszają mieszkańców (...). Zarząd Mienia Komunalnego będzie ich namierzał i będą oni wyrzucani na bruk. Tutaj nie będzie żadnej litości - zapewnił wiceprezydent Zbigniew Nikitorowicz. 

Chodzi o bloki komunalne przy ul. Barszczańskiej i Klepackiej. W lutym doszło tam w krótkim czasie do kilku pożarów piwnic; trzeba było ewakuować mieszkańców tych budynków, w niektórych przypadkach była potrzeba hospitalizacji osób podtrutych dymem. Wszystko wskazuje na podpalenia, sprawy pożarów bada policja.

Mieszkańcy apelowali o poprawę bezpieczeństwa. Decyzją radnych pójdzie na ten cel 600 tys. zł

Grupa mieszkańców zaapelowała do władz miasta o poprawę stanu bezpieczeństwa na tym osiedlu. Dwoje radnych zwróciło się z interpelacjami dotyczącymi rozszerzenia monitoringu o tę część osiedla. Monitoring obejmuje bowiem od kilku lat wschodnią stronę ul. Barszczańskiej, a nie było go po zachodniej.

W poniedziałek 27 marca 2023 r.  Rada Miasta Białystok przegłosowała zmianę w budżecie; na inwestycję na osiedlu komunalnym przeznaczonych zostanie 600 tys. zł. To pieniądze na projekt i wykonanie monitoringu przy sześciu blokach, montaż czujek pożarowych w piwnicach, wymianę drzwi do piwnic i zabezpieczenie okienek.

Na sesji procedowano uchwałę w sprawie przeznaczenia na inwestycję na osiedlu 600 tys. zł (Fot. youtube.pl).jpg
Na sesji procedowano uchwałę w sprawie przeznaczenia na inwestycję na osiedlu 600 tys. zł (Fot. youtube.pl).jpg

"Od ponad 20 lat praktycznie nikt nigdy nic nie robił"

Na sesję przyszła grupa mieszkańców ulic, których sprawa dotyczy. Ich przedstawicielka, mieszkanka ul. Barszczańskiej mówiła, że powstała petycja do władz miasta o "objęcie osiedla pomocą"; powiedziała, że od ponad 20 lat "praktycznie nikt nigdy nic nie robił". Mówiła o powszechnym obrazie tego osiedla, gdzie mieszkają "ludzie patologiczni". "To jest niezgodne z prawdą" - podkreślała.

Mówiła, że pod petycją zebrała czterysta podpisów, odwiedziła wiele mieszkań. "Taki rodzin stricte patologicznych jest pięć" - mówiła. Mówiąc o pożarach podkreślała, że mieszkańcy nie mają możliwości, by sami zadbać o swoje bezpieczeństwo, bo drzwi do klatek schodowych nie są zabezpieczone, a gdy lokatorzy na własny koszt wstawiają zamki w wejściach do piwnic, usuwają je pracownicy zarządcy budynków twierdząc, że to bezprawne.

"Chodzi nam o to, by już nikt, nigdy więcej się w tych blokach nie palił" - mówiła. Wymieniła sześć konkretnych bloków, gdzie piwnice pod klatkami schodowymi są połączone.

Zdarzają się podpalenia i awantury w piwnicach, ale poziom bezpieczeństwa się poprawił

Zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz mówił, że sprawa dotyczy poprawy poziomu bezpieczeństwa na tym osiedlu. Mówił, że to osiedle na którym - jak wynika z danych policyjnych - poziom bezpieczeństwa się poprawił.

"Co nie znaczy, że nie ma tam pewnych problemów, dlatego będziemy je rozwiązywać" - powiedział. Mówił, że są tam realizowane różne inicjatywy służące mieszkańcom; wymienił świetlice środowiskowe, wychowawców podwórkowych. "Miasto stara się, by mieszkańcy tego osiedla, a zwłaszcza młode pokolenie, miało normalne warunki rozwoju i startu w przyszłość" - zapewniał Nikitorowicz.

Odnosząc się do wcześniejszego spotkania z mieszkańcami mówił, że wśród głównych problemów zgłosili oni sprawę bezdomnych koczujących na osiedlu, "pewne akty przestępcze typu podpalenia" oraz zbieranie się różnych osób (w tym również bezdomnych) i awantury w piwnicach. Nikitorowicz mówił, że projekt monitoringu będzie opiniowany przez policjantów, by system był jak najbardziej efektywny. Założone zostaną zamki w drzwiach wejściowych; chodzi o to, by do bloków i ich piwnic nie było dostępu osób postronnych. Tam gdzie doszło do pożarów, piwnice mają być odnowione.

"99 procent mieszkańców tego osiedla, to są normalni, przyzwoici ludzie. Są pojedyncze przypadki ludzi, którzy urządzają tam meliny, awanturują się, zastraszają mieszkańców (...). Meliniarzom, pijakom, chuliganom chciałbym powiedzieć, że Zarząd Mienia Komunalnego będzie ich namierzał i będą oni wyrzucani na bruk. Tutaj nie będzie żadnej litości" - dodał wiceprezydent.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!