Partnerzy portalu

Rozpoczęła się cisza wyborcza przed niedzielnymi wyborami przedterminowymi i uzupełniającymi

  • PAP
  • 12 czerwca 2021 - 00:00
Na terenach, na których odbędą się wybory przedterminowe, ponowne lub uzupełniające o północy z piątku na sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza, która potrwa do końca głosowania - do godz. 21 w niedzielę. Cisza wyborcza obowiązuje też media o ogólnopolskim zasięgu i w internecie.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Zgodnie z danymi Państwowej Komisji Wyborczej na niedzielę 13 czerwca zaplanowano wybory przedterminowe, ponowne i uzupełniające w przeszło stu gminach w całej Polsce, w tym m.in. wybory: prezydenta Rzeszowa, burmistrza Kątów Wrocławskich, burmistrza Bogatyni, burmistrza Tuczna, czy burmistrza Ustki.

Na terenie, na którym odbędą się wybory od północy z piątku na sobotę do końca głosowania obowiązuje cisza wyborcza. Będzie ona dotyczyć również mediów regionalnych i ogólnopolskich, które swoim zasięgiem obejmują teren, gdzie odbywają się wybory.

"Istotny jest zasięg mediów. Jeżeli zasięg jest lokalny w Rzeszowie, w którym obowiązuje cisza wyborcza - media nie mogą rozpowszechniać materiałów wyborczych. Jeśli zasięg jest lokalny w Olsztynie, gdzie ciszy wyborczej nie ma - mogą, ale biorą na siebie odpowiedzialność, że materiał nie trafi do Rzeszowa" - wskazywała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak w rozmowie z PAP.

"Podobnie media regionalne, obejmujące swoim zasięgiem Rzeszów, muszą respektować ciszę wyborczą, a także - siłą rzeczy - media ogólnopolskie" - dodała.

"Internet jest de facto medium o zasięgu ogólnopolskim, więc zakładamy, że agitowanie w internecie w ogóle nie jest możliwe" - podkreśliła Pietrzak.

Szefowa KBW pytana, czy w miejscowościach, w których cisza wyborcza nie będzie obowiązywała można agitować za konkretnym kandydatem np. w wyborach w Rzeszowie, albo zwoływać wiece wyborcze, odpowiedziała, że "jest to dozwolone, ponieważ mieszkańcy Rzeszowa tego nie usłyszą". "Ale oczywiście trzeba mieć na uwadze, że media nie mogą przekazać informacji o takim zdarzeniu" - dodała.

Zwróciła się także do mediów z prośbą o zachowanie rozwagi w przypadku publikacji i transmitowania wystąpień o charakterze agitacyjnym. "Rozwój technik cyfrowych powoduje, że to, co dotąd miało zasięg lokalny, w tej chwili, w większości przypadków ma zasięg ogólnopolski. Należy zatem być ostrożnym w tym zakresie" - zauważyła.

Szefowa KBW zaznaczyła, że jak w każdych wyborach oceny, czy dane zdarzenie stanowiło naruszenie ciszy wyborczej, dokonują organy ścigania i sądy.

Podczas trwania ciszy wyborczej, nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, czyli publicznie nakłaniać lub zachęcać do głosowania w określony sposób. Oznacza to, że m.in. nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Za złamanie zakazu agitacji w czasie ciszy wyborczej grozi grzywna.

Najwyższa grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania. Można natomiast zachęcać do pójścia do urn wyborczych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!