PARTNER PORTALU

Ruch Samorządowy „Bezpartyjni” chce być alternatywą dla partii politycznych

Ruch Samorządowy „Bezpartyjni” chce być alternatywą dla partii politycznych
Prezydent Szczecina Piotr Krzystek. (fot. facebook.com/PrezydentSzczecina)

We wtorek, 14 marca, zainaugurowano powstanie Ruchu Samorządowego "Bezpartyjni", która ma być alternatywą dla partii politycznych w wyborach w 2018 r.
• Powstała nowa formacja - Ruch Samorządowy „Bezpartyjni”, złożony z prezydentów miast, burmistrzów, radnych.

• Ruch chce być w najbliższych wyborach samorządowych alternatywą dla partii politycznych.

• Będzie miał jedną ogólnopolską listę i wspólną kampanię przed wyborami.

• Docelowo ruch "Bezpartyjni" ma mieć przedstawicieli w każdym wojewódzkie. 

W konferencji inaugurującej ruch wzięli udział prezydenci: Szczecina Piotr Krzystek, Zielonej Góry Janusz Kubicki, Lubina Robert Raczyński, a także burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła, przewodniczący Rady Miejskiej w Augustowie Filip Chodkiewicz i radny Sejmiku Województwa Lubuskiego Łukasz Mejza.

Samorządowcy przekonywali we wtorek, że 98 proc. Polaków nie należy do partii politycznych, a 2 proc. przedstawicieli partii decyduje o naszym życiu.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek podkreślił, że zdecydowana większość samorządowców jest bezpartyjna.

- Stąd nasza inicjatywa. Chcemy jako samorządowcy pokazać, że partie polityczne to nie jest jedyna alternatywa w Polsce. Chcemy pokazać, że samorządowcy potrafią mówić jednym głosem, potrafią walczyć o to, co jest najważniejsze - mówił.

Jak zaznaczył, Ruch Samorządowy "Bezpartyjni" zamierza swoją ofertę współpracy przedstawić także innym samorządowcom.

Czytaj też: Zdanowska, Krzystek, Adamowicz, Wiśniewski, Kubicki: tak dla referendum ws. ordynacji wyborczej

- Chcemy stworzyć wspólny ruch, który w najbliższych wyborach samorządowych będzie alternatywą dla partii politycznych - podkreślił.

- Celem jest ruch polityczny i do takiego chcemy zmierzać. Chcemy zaproponować samorządowcom w skali kraju utworzenie wspólnych porozumień politycznych, dotyczących również uczestnictwa w wyborach samorządowych, od województwa po powiat, gminę – nadmienił prezydent Lubina Robert Raczyński.

Na konferencji zapowiedziano, że przed wyborami samorządowymi ma być jedna ogólnopolska lista Ruchu Samorządowego "Bezpartyjni". Ma on docelowo posiadać przedstawicieli w każdym województwie, przy czym każdy region będzie samodzielny w działaniu i w doborze kandydatów. Wspólna ma być też kampania dla całego ruchu.

Uczestnicy konferencji podkreślali, aby sprawy najbliższe mieszkańcom pozostawić w gestii samorządowców.

- Szczególnie w takich małych miejscowościach jak Ścinawa, która liczy 6 tys. mieszkańców, formuła partyjna wydaje się szkodząca rozwojowi - mówił burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. - Jesteśmy przeciwni upartyjnieniu Polski od samej góry. Nie wyobrażam sobie, aby o chodniku czy toalecie w parku decydowały gabinety polityczne. Dlatego będziemy namawiać do współpracy wszystkich bezpartyjnych samorządowców, a jest ich 90 procent - zaznaczył.

- Spór polityczny, który się toczy w Polsce, nie jest najistotniejszy z poziomu lokalnego. Z poziomu lokalnego ważne jest to, jak zadbamy o naszą edukację, o nasze drogi czy chodniki - wtórował radny Augustowa Filip Chodkiewicz.

Czytaj też: Kubicki: Wprowadźmy dwukadencyjność i w 2018 r. zróbmy wybory do sejmu, senatu i samorządów w jednym dni

- Jestem tutaj, bo Polska to nie partia. To ludzie, to mieszkańcy, którzy mają dość tych waśni o trybunał, o Tuska, o oświatę, o prawa kobiet. Polacy chcą dobrych rozwiązań, dobrych dróg, przedszkoli. A one nie są ani lewicowe ani prawicowe. Chodźmy razem, zmieńmy to, żyjmy w normalnej Polsce - apelował Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

Na konferencji zapowiedziano, że na Forum Samorządowym organizowanym przez ZMP ( które odbędzie się w czwartek - 16 marca) będą też obecni przedstawiciele Ruchu Samorządowego „Bezpartyjni”. Członkowie będą zachęcać kolejnych samorządowców do wstąpienia w szeregi ruchu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (20)

  • Marekkr, 2017-04-19 16:23:26

    Do Partyjny samorządowiec: W poprzednich wyborach do RM Łodzi brałem udział w inicjatywie "Łodzianie bez partii",okazało się,że "bezpartyjny ruch" założyły wszystkie partie,byle bezpartyjni/całkowicie lokalni/ nie odnieśli sukcesu.Wydaje mi się,że "lokalne ugrupowania" ...z koordynacją ogólnopolską /marketingową/ ma duże szanse powodzenia.Wszystko zależy od ordynacji!  rozwiń
  • Obserwator, 2017-04-18 07:33:33

    Do Gonzo: Bardzo dobra inicjatywa. Samorządowcy to jedyna alternatywa dla tego co się dzieje. Macie mój głos.
  • Gonzo, 2017-03-28 15:52:07

    A od kiedy oni bezpartyjni? ;-) Jaka sobie robią.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!