Partnerzy portalu

Rusza 21. edycja Szlachetnej Paczki

  • PAP
  • 13 listopada 2021 - 08:31
Rusza 21. edycja Szlachetnej Paczki. W sobotę o godz. 8.00 otwarto bazę, z której darczyńcy mogą wybrać tych, którym pomogą. Jak powiedziała PAP Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna, organizatora akcji, ma nadzieję, że Paczka po raz kolejny zjednoczy Polaków, a pomagających nie będzie mniej tylko więcej.

Wolontariusze Szlachetnej Paczki w ostatnich tygodniach odwiedzili ponad 10 tys. domów osób samotnych, seniorów, chorych i rodzin w trudnym położeniu, by zebrać informacje, czego najbardziej potrzebują. Tak powstała baza licząca w tym momencie ponad 5 tys. opisów z ponad 600 lokalizacji. Jest dostępna na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl i nadal będzie poszerzana.

"Mamy nadzieję odwiedzić w tym roku blisko 20 tys. rodzin. Codziennie spotykamy się z kolejnymi osobami i baza będzie uzupełniana do ostatniego momentu. Nie chcemy zostawiać nikogo bez pomocy" - podkreśliła Joanna Sadzik. Jak dodała, pomoc ma różny wymiar: najczęściej materialny, ale są też osoby, którym bardzo doskwiera samotność.

Paczkę, w której znajdą się produkty potrzebne dla rodziny można przygotować samodzielnie, z przyjaciółmi, rodziną, w firmie albo w szkole. Ważne jest, aby spełnić te potrzeby, która rodzina określiła jako najpilniejsze.

"Mamy obawę, czy nie jesteśmy zbyt zmęczeni wszystkim, co dzieje się dookoła, żeby znaleźć jeszcze siłę na to, żeby mądrze pomóc i zrobić paczkę. Liczymy na naszych dotychczasowych darczyńców, ale wiemy, że pandemia zmieniła sytuację wielu z nich. Dużym wyzwaniem będzie zmobilizowanie nowych osób, której do tej pory nie angażowały się w Szlachetną Paczkę" - powiedziała Joanna Sadzik.

Organizatorzy akcji podkreślają, że finansowy aspekt kupienia potrzebnych produktów nie musi być problemem, bo średnio jedną paczkę przygotowują 24 osoby. Trzeba tylko się zmobilizować, a w rozwiązaniu różnych wątpliwości pomogą wolontariusze opiekujący się konkretną rodziną i znający jej potrzeby. Działa też infolinia dla darczyńców.

W Szlachetną Paczkę włączą się w tym roku m.in. narodowe reprezentacje Polski w piłce nożnej męska i kobieca, tenisistka Iga Świątek, ratownicy GOPR wraz z himalaistami Krzysztofem Wielickim i Kingą Baranowska, aktorka Joanna Jabłczyńska.

Jak powiedziała PAP Joanna Sadzik, potrzeby rodzin są bardzo różne. Np. pani Maria, która pracowała w sklepie, ale poważnie zachorowała, wychodzi tylko blisko domu, w jednych dobrych spodniach i poza produktami spożywczymi marzy o zakupie drugiej pary spodni. Dość nietypowa prośba wpłynęła od osób, które współpracowały z Wojskiem Polskim i zostały ewakuowane do Polski z Afganistanu - pan Josif marzy o opłaceniu kursu języka polskiego, żeby mógł się usamodzielnić i utrzymać swoją rodzinę.

W całej Polsce działać będzie ponad 600 magazynów, do których będzie można przywieźć lub wysłać paczki przesyłką kurierską. Organizatorzy akcji podkreślają, że we wszystkich z nich przestrzegane są zasady reżimu sanitarnego, a wizyty darczyńców są umawiane na konkretne godziny.

Dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, w tzw. weekend cudów 11-12 grudnia, wolontariusze wyruszają do domów w całej Polsce z paczkami zawierającymi rzeczy kupione przez dobroczyńców.

Szlachetna Paczka jest organizowana od 2001 r. W zeszłym roku podczas finału 20. edycji Szlachetnej Paczki pomoc materialną otrzymało ponad 14 tys. rodzin z 93 miejscowości. W akcję zaangażowało się 11 tys. wolontariuszy. Wartość przekazanych paczek przekroczyła 51 mln zł, a w pomoc zaangażowało się ponad 420 tys. Polaków.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!