Partnerzy portalu

Rusza Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Województwa Dolnośląskiego

  • PAP
  • 1 lutego 2023 - 12:37
Dolnośląskie muzea mogą do końca kwietnia zgłaszać wydarzenia i projekty zrealizowane w 2022 roku do Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Województwa Dolnośląskiego. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród planowane jest jesienią.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Celem konkursu - współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Oddział Dolnośląski Stowarzyszenia Muzealników Polskich - jest promowanie najwybitniejszych dokonań dolnośląskich muzeów.

Wyodrębnione zostały w nim trzy kategorie: wystawy czasowe, przedsięwzięcia edukacyjne oraz projekty naukowe.

"Partnerując w organizacji tego konkursu, chcemy pokazać jak wiele mają do zaoferowania dolnośląskie muzea. Oczekujemy dobrze opisanej wystawy, ekspozycji czy wydawnictwa. Niezależna komisja ekspertów oceni i wybierze te, które otrzymają Nagrody Marszałka. Mam nadzieję, że dzięki temu wielu Dolnoślązaków zwróci uwagę na to, że ma muzeum w swojej okolicy warte odwiedzenia" - powiedział członek zarządu województwa dolnośląskiego Krzysztof Maj.

Jak wskazał inicjator konkursu, dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju dr hab. Maciej Szymczyk, na Dolnym Śląsku jest 68 muzeów, które zgromadziły około miliona eksponatów. "Rocznie placówki organizują od 170 do 350 wystaw czasowych oraz ponad tysiąc innych przedsięwzięć edukacyjnych, naukowych czy popularyzatorskich. Rocznie zwiedza je ok. 2 miliony osób. Muzea posiadają ogromny potencjał, który należy wykorzystać w celu dalszego umacniania tożsamości kulturowej Dolnego Śląska oraz promocji regionu" - podkreślił.

Kapituła konkursu złożona z przedstawicieli kultury i mediów, w każdej kategorii będzie mogła przyznać trzy nagrody finansowe - za I miejsce 10 tys. zł, za II 6 tys. zł i za III 3 tys. - oraz po dwa wyróżnienia.

Jak podkreślono, przy podejmowaniu decyzji członkowie Kapituły będą kierować się m.in. stopniem wykorzystania przy realizacji wydarzeń zgromadzonych przez dolnośląskie muzea dóbr kultury, innowacyjnością projektów, możliwością wykorzystania ich do rozwoju muzeów, potencjałem promocyjnym oraz znaczeniem wydarzeń dla kultury Dolnego Śląska.

Zgłoszenia będzie można nadsyłać do końca kwietnia 2023 roku a rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród planowane jest na jesień - podczas obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!