Partnerzy portalu

Rusza kurs języka polskiego dla ukraińskich uchodźców

W Centrum Migracji, działającym od pierwszego dnia wojny na Ukrainie przy koszalińskim oddziale Związku Ukraińców w Polsce, w kwietniu rozpoczyna się  bezpłatny kurs polskiego dla Ukraińców. Zapisy jeszcze trwają.

To kolejny już bezpłatny kurs języka polskiego organizowany w ramach Centrum Migracji i skierowany przede wszystkim dla uchodźców z Ukrainy.

- Ten kurs rozpoczyna się w kwietniu i będzie trwał do czerwca. Prowadzić go będzie nauczycielka dyplomowana języka polskiego i ukraińskiego. Nauka języka polskiego będzie się odbywać w czwartki w soboty, z uwagi na to, że część uchodźców pracuje i chce zwiększyć swoje kompetencje językowe, by móc szukać lepiej płatnej pracy - powiedział szef koszalińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Roman Biłas.

Dodał, że zapisy jeszcze trwają i chętni mogą się zgłaszać do biura koszalińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce mieszczącego się podobnie jak Centrum Migracji przy ul. Piłsudskiego 6/1 lub dzwonić pod nr tel.: 94 342-64-70.Biłas podkreślił, że Centrum Migracji działa od 24 lutego 2022 r., od pierwszego dnia wojny na Ukrainie. Koszalin wspiera je finansowo.

"W Centrum pomagamy w wynajmie lokali mieszkalnych, zajmujemy się koordynacją w zakresie zatrudnienia obcokrajowców, w szczególności ukraińskich uchodźców. Jest też biuro porad administracyjnych i prawnych. W ramach Centrum informujemy, w jaki sposób dzieci uchodźców mogą skorzystać z systemu edukacyjnego. Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00" - przekazał Biłas.

Według danych koszalińskiego magistratu, w lutym br., w mieście przebywa ok. 4400 uchodźców z Ukrainy. Do przedszkoli w Koszalinie uczęszcza 150 ukraińskich dzieci, do szkół podstawowych 550, a w szkołach ponadpodstawowych uczy się 76 nastolatków z Ukrainy. W ocenie Białasa podobna liczba dzieci i młodzieży przebywających w Koszalinie korzysta ze zdalnej formy edukacji i kontynuuje ją w Ukrainie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!