Rusza miejska kampania społeczna Wrocław Bez Przemocy

- Jak wynika z przywołanych przez magistrat policyjnych statystyk, co roku w Polsce ofiarą przemocy domowej pada ponad 88 tysięcy osób, głównie kobiety.
- Niemal połowa osób podejrzewanych o przemoc, działa pod wpływem alkoholu.
- Każdego roku zgłaszanych na policję jest także ponad 12 tysięcy aktów przemocy wobec dzieci.
"Chcielibyśmy uwrażliwić wszystkich mieszkańców Wrocławia na ten temat. Pokazać, że trzeba reagować na przemoc. Stąd w licznych materiałach, które pojawią się w przestrzeni miejskiej informujemy o punktach, telefonach, kontaktach, gdzie można uzyskać pomoc" - powiedziała Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM we Wrocławiu.
Miejska kampania Wrocław bez Przemocy obejmie szereg działań prowadzonych na rzecz nagłośnienia zjawiska przemocy i świadczenia pomocy jej ofiarom i świadkom. Organizatorami kampanii są Wydział Zdrowia, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Wydział Promocji Miasta i Turystyki, a wśród partnerów akcji znaleźli się m.in. klub piłkarski Śląsk Wrocław, Kino Nowe Horyzonty, MPK Wrocław.
W ramach kampanii zaplanowano liczne działania w przestrzeni miejskiej. "Zaprezentujemy 18 historii, prawdziwych historii ofiar przemocy. Zdjęcia ilustrujące te opowieści pojawią się w całym mieście: na wiatach przystankowych, w autobusach i tramwajach, będą prezentowane w Kinie Nowe Horyzonty i w wielu innych punktach miasta" - wyjaśnił Łukasz Łaskawiec z Wydziału Promocji i Turystyki UM.
Czytaj też: Ekspertka: problem przemocy rówieśniczej w Polsce jest bagatelizowany
Z kolei spot kampanii będzie można obejrzeć w Internecie, w Kinie Nowe Horyzonty, w MPK, a wysłuchać w Radiu RAM i Radiu Rodzina.
W najbliższą sobotę, w czasie meczu na wrocławskim stadionie piłkarze Śląska Wrocław wyjdą na boisko z przypiętą białą wstążką, a wolontariusze będą rozdawać wstążki kibicom. Na Stadionie pojawią się także plakaty kampanii Wrocław bez Przemocy i spot promujący akcję.
W dniach 29.11-3.12 w Kinie Nowe Horyzonty zaplanowano 15 pokazów filmowych skierowanych do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Uczniowie zobaczą: "Klub brzydkich dzieci", "Wszyscy za jednego", "Poufne lekcje perskiego", "Mustang".
Również w Kinie Nowe Horyzonty w dniach 29.11-6.12 będzie można zobaczyć wystawę "Moja słabość, moja siła", na którą składa się 18 historii osób, które doświadczyły przemocy. Wystawa pokazuje różne oblicza problemu, który dotyczy szerokiego spektrum osób. W dniach 10.12-31.12 wystawa będzie prezentowana także na ulicy Kuźniczej.
Czytaj też: Grodzki: kto nie słucha młodzieży, ten popełnia wielki błąd
25 listopada odbędzie się natomiast konferencja online "Więzi, które chronią", poświęcona prewencji i interwencji wobec przemocy. Wydarzenie adresowane jest do osób pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy, a także do wszystkich zainteresowanych, którzy chcą wzbogacić swoją wiedzę.
Dla dzieci z klas 1-6 wrocławskich podstawówek zaplanowano również konkurs plastyczny "Paczka dobra". Prace dzieci trafią do paczek dla osób potrzebujących.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.