Partnerzy portalu

Rusza miejska kampania społeczna Wrocław Bez Przemocy

25 listopada, w Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet w stolicy Dolnego Śląska zainaugurowana zostanie kampania społeczna Wrocław bez Przemocy. W jej ramach zaplanowano m.in. akcję informacyjną, wystawę oraz pokazy filmowe dla szkół.
  • Jak wynika z przywołanych przez magistrat policyjnych statystyk, co roku w Polsce ofiarą przemocy domowej pada ponad 88 tysięcy osób, głównie kobiety.
  • Niemal połowa osób podejrzewanych o przemoc, działa pod wpływem alkoholu.
  • Każdego roku zgłaszanych na policję jest także ponad 12 tysięcy aktów przemocy wobec dzieci.

"Chcielibyśmy uwrażliwić wszystkich mieszkańców Wrocławia na ten temat. Pokazać, że trzeba reagować na przemoc. Stąd w licznych materiałach, które pojawią się w przestrzeni miejskiej informujemy o punktach, telefonach, kontaktach, gdzie można uzyskać pomoc" - powiedziała Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM we Wrocławiu.

Miejska kampania Wrocław bez Przemocy obejmie szereg działań prowadzonych na rzecz nagłośnienia zjawiska przemocy i świadczenia pomocy jej ofiarom i świadkom. Organizatorami kampanii są Wydział Zdrowia, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Wydział Promocji Miasta i Turystyki, a wśród partnerów akcji znaleźli się m.in. klub piłkarski Śląsk Wrocław, Kino Nowe Horyzonty, MPK Wrocław.

W ramach kampanii zaplanowano liczne działania w przestrzeni miejskiej. "Zaprezentujemy 18 historii, prawdziwych historii ofiar przemocy. Zdjęcia ilustrujące te opowieści pojawią się w całym mieście: na wiatach przystankowych, w autobusach i tramwajach, będą prezentowane w Kinie Nowe Horyzonty i w wielu innych punktach miasta" - wyjaśnił Łukasz Łaskawiec z Wydziału Promocji i Turystyki UM.

Czytaj też: Ekspertka: problem przemocy rówieśniczej w Polsce jest bagatelizowany

Z kolei spot kampanii będzie można obejrzeć w Internecie, w Kinie Nowe Horyzonty, w MPK, a wysłuchać w Radiu RAM i Radiu Rodzina.

W najbliższą sobotę, w czasie meczu na wrocławskim stadionie piłkarze Śląska Wrocław wyjdą na boisko z przypiętą białą wstążką, a wolontariusze będą rozdawać wstążki kibicom. Na Stadionie pojawią się także plakaty kampanii Wrocław bez Przemocy i spot promujący akcję.

W dniach 29.11-3.12 w Kinie Nowe Horyzonty zaplanowano 15 pokazów filmowych skierowanych do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Uczniowie zobaczą: "Klub brzydkich dzieci", "Wszyscy za jednego", "Poufne lekcje perskiego", "Mustang".

Również w Kinie Nowe Horyzonty w dniach 29.11-6.12 będzie można zobaczyć wystawę "Moja słabość, moja siła", na którą składa się 18 historii osób, które doświadczyły przemocy. Wystawa pokazuje różne oblicza problemu, który dotyczy szerokiego spektrum osób. W dniach 10.12-31.12 wystawa będzie prezentowana także na ulicy Kuźniczej.

Czytaj też: Grodzki: kto nie słucha młodzieży, ten popełnia wielki błąd

25 listopada odbędzie się natomiast konferencja online "Więzi, które chronią", poświęcona prewencji i interwencji wobec przemocy. Wydarzenie adresowane jest do osób pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy, a także do wszystkich zainteresowanych, którzy chcą wzbogacić swoją wiedzę.

Dla dzieci z klas 1-6 wrocławskich podstawówek zaplanowano również konkurs plastyczny "Paczka dobra". Prace dzieci trafią do paczek dla osób potrzebujących.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!