Partnerzy portalu

Ruszył bezpłatny program pilotażowy badania stóp dzieci i młodzieży

  • PAP/aw
  • Opublikowano: 2 czerwca 2023 - 12:23
Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Zdrowia uruchomił program pilotażowy badania stóp dzieci i młodzieży. W szesnastu ośrodkach w kraju młodzi pacjenci będą diagnozowani w kierunku wykrywania wad postawy.

Program - jak poinformował PAP w piątek NFZ - potrwa do 2025 r., a na badania nie potrzeba skierowania. Obejmie 24 tys. pacjentów w wieku od 5 do 16 lat. Na realizację pilotażu NFZ przeznaczy ok. 5,5 mln zł.

Fundusz przypomina, że wady postawy dotykają ok. 50-90 proc. dzieci. Konsekwencje nieleczonych wad kończyn dolnych, w tym nieprawidłowości w budowie stopy, wpływają na zaburzenia pracy i ruchomość stawu kolanowego. Tym samym - jak zaznacza NFZ - mogą oddziaływać na cały łańcuch biokinematyczny dziecka. Wczesne zdiagnozowanie wad postawy u dzieci zapewnia skuteczniejszą terapię.

"Program jest skierowany do dzieci od 5. roku życia, aby już od tego wieku profilaktycznie badać małych pacjentów pod kątem wad postawy" - podkreśla zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali NFZ Maciej Karaszewski, cytowany w komunikacie Funduszu. Rolą pilotażu - jak wyjaśnił - jest sprawdzenie w praktyce efektywności wykrywania wad kończyn dolnych u dzieci.

Program obejmuje badania manualne, które pozwalają na ocenę stanu stóp oraz zdiagnozowanie przyczyny i wskazanie miejsc, gdzie odczuwalny jest ból. Obejmie również badanie podoskopowe, czyli badanie diagnostyczne stóp, które daje wiele informacji dotyczących kształtu stopy, obecności zgrubień na podeszwie, ale także umożliwia przeprowadzenie badania stabilności stóp.

W ramach programu planowane jest również komputerowe badanie stóp na platformie polegające na pomiarze sił reakcji podłoża w odpowiedzi na naciski stóp pacjenta znajdującego się w pozycji stojącej lub w trakcie chodu.

Badania w ramach pilotażu są bezpłatne. Wystarczy zgłosić się do jednego szesnastu ośrodków w Polsce, które realizują program. Ich lista dostępna jest na stronie NFZ.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!