Partnerzy portalu

Ruszył ośrodek wsparcia ekonomii społecznej w Płocku

  • PAP
  • 28 lutego 2013 - 21:00
W czwartek, rozpoczął działalność Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Mazowsza Płockiego. To projekt stowarzyszenia Centrum Innowacji Społeczeństwa Informacyjnego w Płocku, którego celem jest wsparcie i rozwój sektora ekonomii społecznej.

Projekt o wartości 4,5 mln zł sfinansowano w całości ze środków Unii Europejskiej. Partnerami przedsięwzięcia są: Urząd Miasta Płocka, powiat sierpecki i Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej.

Jak poinformowała podczas inauguracji projektu Beata Puda, prezes stowarzyszenia Centrum Innowacji Społeczeństwa Innowacyjnego, celem ośrodka jest wspieranie inicjatyw przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu.

W ramach działalności płockiego ośrodka, jednej z sześciu tego typu placówek w woj. mazowieckim, organizowane będą m.in. szkolenia i doradztwo z zakresu przedsiębiorczości społecznej, w tym dla organizacji pozarządowych. Planowane jest również wsparcie, także finansowe, dla osób fizycznych na utworzenie oraz prowadzenie czterech spółdzielni socjalnych.

"Celem głównym projektu jest wsparcie i rozwój sektora ekonomii społecznej subregionu płockiego w kreowaniu nowych usług społecznych" - powiedziała Puda. Dodała, że grupę docelową projektu stanowić będą w co najmniej 30 proc. osoby niepełnosprawne z gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miast do 25 tys. mieszkańców powiatów: płockiego, gostynińskiego oraz sierpeckiego.

O tym jak można prowadzić "podmiot ekonomii społecznej" mówił podczas spotkania Mariusz Umyszkiewicz z Fundacji Ekonomii Społecznej "Przystań", która w 2012 r. otworzyła w Płocku bar mleczny jako zakład aktywności zawodowej. Bar zatrudnia 25 osób niepełnosprawnych. Koszt projektu wyniósł 434 tys. zł, z czego 278 tys. pochodziło z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

"Dziennie odwiedza nas około 300 osób. To świadczy o tym, że zapotrzebowanie społeczne na tego typu placówkę usługową było bardzo duże. Ludzie rozumieją też cel naszej działalności, czyli pomoc osobom niepełnosprawnym w aktywizacji zawodowej" - powiedział dziennikarzom Umyszkiewicz.

Podmiot ekonomii społecznej to podmiot prowadzący działalność biznesową o celach społecznych, z której zyski inwestowane są ponownie na ten cel. Do takich podmiotów zaliczyć można m.in. zakłady aktywności zawodowej i spółdzielnie socjalne.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!