Partnerzy portalu

Ruszył system elektronicznej rejestracji wyborców głosujących w obwodach za granicą

  • PAP
  • 9 czerwca 2020 - 14:18
Ruszył system elektronicznej rejestracji wyborców głosujących w obwodach za granicą. Pod adresem "ewybory.msz.gov.pl" można zarejestrować wniosek o wzięcia udziału w głosowaniu korespondencyjnie lub zmienić sposób głosowania.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw zagranicznych w wyborach prezydenckich 2020 r. zostanie utworzonych 169 obwodów do głosowania za granicą. Z wykazu wynika, że w 74 obwodach wyborcy za granicą będą mogli głosować wyłącznie korespondencyjnie.

Rejestracja podzielona jest na sześć etapów. W pierwszym należy wybrać sposób głosowania: osobiście, korespondencyjnie z osobistym odbiorem pakietu lub korespondencyjnie z opcją wysyłki pakietu wyborczego pod wskazany adres oraz miejsce głosowania.

Następnie należy podać dane osobowe, w tym numer PESEL, nr paszportu lub dowodu osobistego (jeśli obwód głosowania utworzony jest w państwie UE) oraz w kolejnym kroku dane adresowe.

MSZ podkreślił konieczność dokładnego sprawdzenia, czy komisja jest usytuowana w okręgu konsularnym, w którym dana osoba chce głosować. W przypadku problemów z określeniem okręgu konsularnego należy skontaktować się z konsulem w wybranej placówce dyplomatyczno-konsularnej.

Resort w informacjach zawartych na stronie internetowej elektronicznej rejestracji wyborców za granicą poinformował, że osoby wpisane do spisu wyborców w obwodzie głosowania utworzonym za granicą będą ujęte w tym spisie wyborców również w przypadku przeprowadzania ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów).

Jeśli wyborca, który zamierza głosować za granicą zarejestrował swój wniosek przed 10 maja (w związku z wyborami, które miały odbyć się tego dnia) i chce głosować korespondencyjnie, wówczas musi wypełnić do 16 czerwca dodatkowy formularz na stronie internetowej znajdujący się w zakładce "zmień sposób głosowania".

Natomiast osoby, które od czasu zgłoszenia zmienią miejsce pobytu, a dopisały się do spisu wyborców przed 10 maja, wówczas muszą o zmianie miejsca pobytu poinformował konsula również do 16 czerwca. W przypadku korespondencji e-mailowej w tytule wiadomości należy wpisać "Zmiana miejsca pobytu wyborcy".

Zgodnie z postanowieniem marszałek Sejmu Elżbiety Witek wybory prezydenckie odbędą się niedzielę 28 czerwca, a głosowanie będzie możliwe w godzinach 7-21. W kraju głosowanie ma się odbyć metodą mieszaną - w lokalach wyborczych, a dla chętnych, lub osób na kwarantannie, korespondencyjnie.

MSZ informował w ubiegłym tygodniu, że we wszystkich obwodach za granicą głosowanie w wyborach prezydenckich odbędzie się w niedzielę 28 czerwca w godz. 7-21, z wyjątkiem obwodów do głosowania utworzonych w krajach Ameryki Płd. i Ameryki Płn., gdzie odbędzie się ono w sobotę 27 czerwca w godz. 7-21 czasu lokalnego.

Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas - 12 lipca - odbędzie się druga tura wyborów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!