Partnerzy portalu

Rząd ma nowy pomysł na program "plus". Jaka w nim rola samorządów?

Program "Dostępność Plus – Przyjazna Polska” - mający umożliwić samodzielne i niezależne funkcjonowanie m.in. seniorów i osób z niepełnosprawnościami - trafi w najbliższym czasie do konsultacji zewnętrznych – zapowiedział we wtorek wiceminister inwestycji Paweł Chorąży.
  • W materiałach MIiR przeczytać można, że w XXI wieku wyjście do sklepu, na pocztę czy do banku nie powinno być wyzwaniem dla nikogo, a znaczna część usług powinna być możliwa do osiągnięcia również bez wychodzenia z domu.
  • Wiceminister mówił, że obszary których dotyczyć będzie program "Dostępność Plus - Przyjazna Polska" to m.in. prawo, architektura, transport, usługi, cyfryzacja, działalność badawcza i rozwojowa oraz wsparcie biznesu.
  • Chodzi z jednej strony o zwiększenie egzekwowania istniejących przepisów, a z drugiej - także tworzenie nowych regulacji.

"Program jest w fazie prekonsultacyjnej; wyjdzie do konsultacji zewnętrznych w końcówce tego albo na początku kolejnego tygodnia" - poinformował na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji polityki senioralnej podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Paweł Chorąży.

Program, jak dodał, "dotyczy kompleksowego wsparcia przede wszystkim osób z niepełnosprawnościami, ale również wszystkich tych, którzy doświadczają trudności np. kobiet w ciąży czy rodziców z małymi dziećmi". Istotą programu - jak wskazuje MIiR - ma być skoncentrowanie wysiłków rządu, samorządów i organizacji społecznych na poprawie jakości usług i infrastruktury z którą codziennie stykają się obywatele. Głównym celem programu ma być "umożliwienie aktywności zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami, seniorów i innych osób z trwałymi lub czasowymi ograniczeniami mobilności i percepcji, poprzez wdrażanie dostępności architektonicznej, transportowej, informacyjnej i komunikacyjnej".

Wiceminister mówił, że obszary których dotyczyć będzie program "Dostępność Plus - Przyjazna Polska" to m.in. prawo, architektura, transport, usługi, cyfryzacja, działalność badawcza i rozwojowa oraz wsparcie biznesu. Chodzi z jednej strony o zwiększenie egzekwowania istniejących przepisów, a z drugiej - także tworzenie nowych regulacji.

Działań - jak mówił - wymagają np. kwestie niedostosowania budynków użyteczności publicznej m.in. szkół czy dworców oraz środków transportu m.in. tramwajów czy pociągów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Podnosił także, że brakuje informacji dla osób ze specjalnymi potrzebami, jakie mają możliwości mobilności. Sygnalizował także ograniczenia związane z miejscami rekreacji. Wskazał też, że wiele osób napotyka na bariery w dostępie do informacji bo w programach telewizyjnych brakuje napisów przekazujących nadawaną treść.

Chorąży przypomniał, że o programie "Dostępność plus- Przyjazna Polska" mówił w swoim expose premier Mateusz Morawiecki. "Do przygotowania programu i bycia centrum koordynacyjnym zobowiązane zostało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju" - wskazał wiceminister.

Premier powiedział w expose, że "miarą dojrzałości państwa jest to, jak traktuje i opiekuje się swoimi słabszymi obywatelami". "Naszym wielkim zadaniem będzie stworzenie Polski prawdziwie przyjaznej dla osób starszych i niepełnosprawnych. (…) Rozpoczniemy wielki projekt Przyjazna Polska" - mówił w grudniu szef rządu. Zapowiedział, że będzie to "projekt na kolejne lata, który usunie bariery infrastrukturalne i prawne, utrudniające pełną integrację całego polskiego społeczeństwa".

W materiałach MIiR przeczytać można, że w XXI wieku wyjście do sklepu, na pocztę czy do banku nie powinno być wyzwaniem dla nikogo, a znaczna część usług powinna być możliwa do osiągnięcia również bez wychodzenia z domu. Program - jak podnosi MIiR - ma zapewnić nowe możliwości dla przedsiębiorców np. w obszarze technologii asystujących.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!