Partnerzy portalu

Rząd obiecuje reaktywację PKS-ów

Trzeba móc dojechać do naszych małych ojczyzn, po to odbudowujemy połączenia PKS-owe - mówił w Rawie Mazowieckiej (Łódzkie) premier Mateusz Morawiecki.

"Tutaj w Rawie Mazowieckiej z ogromną przyjemnością chcę powiedzieć, że odbudowujemy również małe PKS-owe połączenia na krótszych odcinkach między gminami, powiatami" - powiedział szef rządu.

Dodał, że "trzeba móc dojechać do tych naszych małych ojczyzn i po to odbudowujemy połączenia PKS-owe".

Premier przypomniał, że jeszcze 20 lat temu było realizowanych 1 mld 950 mln tzw. wozokilometrów. "Dzisiaj to jest połowa tego, nieco poniżej 500 mln. To pokazuje, ile tych połączeń PKS-owych zostało zwiniętych" - stwierdził Morawiecki.

Obecny na spotkaniu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przypomniał, że odbudowie lokalnych połączeń autobusowych służy ustawa o funduszu autobusowym, która weszła w życie 18 lipca i już na początku sierpnia ogłoszony został nabór wniosków o dofinansowanie połączeń.

"Już pierwsze samorządy złożyły wnioski. W województwie łódzkim będą odtworzone 92 linie, które będą funkcjonowały od 1 września tego roku" - poinformował Adamczyk.

Czytaj też: Reaktywacja PKS-ów właśnie się zaczyna. Tak rząd podzieli pieniądze między regiony

Zaznaczył, że kolejna możliwość złożenia wniosku na dofinansowanie deficytowych linii autobusowych będzie we wrześniu.

"Polska potrzebuje dobrej sieci transportu samochodowego" - zaznaczył. "Państwo zabezpieczyło środki finansowe - 8 mln zł w skali roku. Do końca tego roku to jest 3 mln zł. Mamy pieniądze, chcemy wesprzeć te przedsięwzięcia przewozowe" - podkreślił Adamczyk.

Z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej dofinansowywane będzie przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. Dofinansowanie ma dotyczyć linii komunikacyjnych niefunkcjonujących od co najmniej trzech miesięcy przed wejściem w życie ustawy i na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po jej wejściu w życie.

Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej jest państwowym funduszem celowym, którego dysponentem jest minister do spraw transportu. Obsługę Funduszu na zasadach określonych w umowie z jego dysponentem będzie prowadził Bank Gospodarstwa Krajowego.

KOMENTARZE4

  • Kotek 2019-08-21 19:21:10
    Młody Morawiecki żyje czasami młodości ojca i Kaczyńskiego, kiedy to na wsiach było dużo młodych, nie było samochodów i innych pojazdów i wtedy monopolista PKS miał pasażerów. Są to wspomnienia starszych panów z pamięci trwałej, bo mogą nie pamiętać, co było wczoraj. Żeby PKS mogły jeździ, to miesz...kańcom wsi trzeba zabrać samochody i motory oraz spowodować, ze przybędzie tam dzieci. jak w wiejskiej parafii byłem u komunii było nas ponad setka, a teraz jest 7 - 9, a wiec naprawdę nie ma dla kogo jeździć.  rozwiń
  • Mirosław Guzikieiwcz 2019-08-21 08:08:40
    Dopłata 70 groszy. A wozokilmoetr w postępowaniu 11,30 zł. czyli ok. 6% dopłata. Nie da się tak utworzyć połączeń z tak dużym wskaźnikiem posiadania samochodów, skuterów czy innych środków transportu przez obywateli. Nie autobusy a małe busy bo w większości z nich będzie jechało do 5 osób....  rozwiń
  • artek 2019-08-21 06:48:16
    Te 3 mln. zł. to na rozpatrzenie samych wniosków? Wg. rządu reaktywacja PKS miała kosztować 300 mln. zł. Pieniądze mają wyłożyć samorządy?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!